Zamek w Szymbarku zlicytowany za 1,8 mln PLN

Dwukrotnie już pisaliśmy o licytacji ruin zamku w Szymbarku. Dokładna kwota, za którą został wylicytowany to 1 mln 830 tysięcy PLN. Oferta ta zwyciężyła w licytacji komorniczej gotyckiego zamku w Szymbarku. Nowy właściciel planuje połączyć funkcję historyczną z komercyjną.

Bardzo dobrze, że zamek ma nowego właściciela. Cieszymy się i liczymy, że powstanie tutaj np. hotel, jakieś muzeum. Szkoda tych ruin i przyzamkowych budynków – wypowiedział się jeden z mieszkańców Szymbarka.

Budowa zamku zaczęła się najprawdopodobniej w latach 70.  XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Niestety budowla została zniszczona przez radzieckich żołnierzy, którzy ją opuszczali.

Od 1997 roku zamek był w prywatnych rękach, jednak właściciel nie dokonał żadnych inwestycji.

Widzę tu potencjał, który zasadzony jest na ogromnym rysie historycznym. Najważniejsze to znaleźć odpowiedni sposób, żeby połączyć funkcję historyczną z komercyjną – powiedział warszawski przedsiębiorca, Grzegorz Słyszyk, który zaoferował zwycięską kwotę. Sąd zadecyduje, czy zostanie on nowym właścicielem zamku, gdyż musi rozpatrzyć skargę na czynności komornika.

Źródło: rmf24.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*