Zimowisko 1014–1015… w oblężonym grodzie |Patronat medialny

Jak w zimie wyglądało życie w obrębie grodu? Czym zajmowali się ludzie tam przebywający, wojownicy i ludność pospolita? Czy czas spędzano tylko na działaniach militarnych? Jak w mroźne i ciemne dni radzili sobie ludzie 1000 lat temu, bez centralnego ogrzewania, telefonów komórkowych czy internetu?

Tego wszystkiego dowiecie się 31 stycznia i 1 lutego 2015 roku. Wówczas to w grzybowskim grodzie zobaczycie nie tylko uzbrojonych wojów, ale także jak toczyło się codzienne życie w grodzie zimą. Dowiecie się również jak funkcjonowała armia pierwszych Piastów. Stanie się to dzięki najbardziej wytrwałym odtwórcom historycznym, którym niestraszne są minusowe temperatury i śnieżne zawieje.

plakat Zimowisko GrzybowoWydarzenie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania, a patronami medialnymi wydarzenia są portal Historykon.pl i poznańska drukarnia Letica. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”, którego pomysłodawcami są dr Marcin Danielewski i Marta Bucka.

Więcej o wydarzeniu:
Zimowisko 1014-1015… w oblężonym grodzie

„Tymczasem ukończono budowę wszystkich machin, wobec czego cesarz, który siedział już trzy tygodnie pod grodem, nakazał jego szturmowanie, lecz wnet zobaczył, jak te machiny szybko spłonęły od ognia rzuconego z wałów. Następnie Udalryk próbował ze swoimi wspiąć się na wały obronne, lecz nic nie wskórał. Również zrzucono z nich Luciów, którzy podjęli podobną próbę. Cesarz widząc, jak daremne są wysiłki jego chorobą trapionego wojska, udał się bardzo uciążliwym marszem do Czech”.

W 1017 roku król niemiecki Henryk II wraz ze swoimi sojusznikami księciem czeskim Udalrykiem oraz pogańskimi Lucicami oblegali piastowską Niemczę. Historię tę skrupulatnie opisał biskup merseburski, Thietmar. Nie wiemy, czy grzybowski gród był również w ten sposób oblegany, czy na jego wałach toczyły się kiedykolwiek boje. Możemy jednak sobie wyobrazić, jak takie oblężenia wyglądały. Wiemy też, że takie boje trwały czasami wiele tygodni, a nawet miesięcy. Codziennością była z pewnością obrona wałów.
Jak w zimie wyglądało życie w obrębie grodu? Czym zajmowali się ludzie tam przebywający, wojownicy i ludność pospolita? Czy czas spędzano tylko na działaniach militarnych? Jak w mroźne i ciemne dni radzili sobie ludzie bez centralnego ogrzewania, telefonów komórkowych czy internetu?

Tego wszystkiego dowiecie się podczas Zimowiska w Grzybowie!

Zapraszamy!

Termin: 31 stycznia – 1 lutego 2015 r.
Godziny: 9:00 – 15:00
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (k. Wrześni) – Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Organizator: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*