Zimowisko 1017. Przetrwanie

W ich kraju zimno bywa do tego stopnia silnie, że [każdy] człowiek spomiędzy nich wykopuje sobie pod ziemią coś w rodzaju piwnicy, nad którą robi dach z drewna, podobny do [dachu] kościoła. Dach ten obrzuca ziemią. Do takiej piwnicy wchodzi ten człowiek wraz ze swoją rodziną, wziąwszy nieco drzew i kamieni. Następnie roznieca w niej ogień, aż [kamienie] rozgrzeją się i rozpalą do czerwoności. Kiedy [rozgrzanie się kamieni] dojdzie do najwyższego stopnia, polewają je wodą, aby z tego powstała para. Wtedy wchodzą do tego pomieszczenia i zdejmują swe odzienie. W pomieszczeniu tym pozostają aż do wiosny”.

Na początku X wieku właśnie w ten sposób życie codzienne Słowian zimową porą opisywał Ibn Rosteh, arabski pisarz i z pochodzenia Pers. Jest to jedna z pierwszych wzmianek, która ilustruje zimową egzystencję społeczności słowiańskich i z punktu widzenia odtwórstwa historycznego okresu wczesnego średniowiecza, ma ona fundamentalne znaczenie. Wciąż bowiem wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc na własnej skórze przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać, zapraszamy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „przetrwanie” i będzie to wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych dłoniach i otwartych umysłach. A przetrwają tylko najsilniejsi, bądź najsprytniejsi, ci którzy potrafią pracować, nająć się na polowanie lub przetransportować wyroby do grzybowskiego grodu na polecenie komesa. Tym razem nie zdolność władania mieczem zapewni przeżycie, a siła charakteru, spryt, odporność na chłód i umiejętność współpracy. Przez dwa dni będziemy zmagać się z siłami natury pracując na rzecz komesa grodowego i wykonując różne posługi o interesujących nazwach: stróża, narąb i przewód. Spotykamy się już 28-29 stycznia w Rezerwacie Archeologicznych Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat.

Przypominamy, że wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

Tutaj znajdziesz zasady na jakich organizowane jest wydarzenie – zasady

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*