Donald Trump uczcił polskiego bohatera. 11 października Dniem Pułaskiego

W specjalnej proklamacji Prezydent USA Donald Trump ogłasił kolejną, 88. rocznicę Dnia Pamięci Generała Pułaskiego oraz zachęca wszystkich Amerykanów do upamiętnienia wszystkich tych, którzy przyczynili się do dalszego rozwoju kraju.

Nieprzerwanie od 1929 roku, kiedy to amerykański Senat ogłosił dzień 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego, prezydenci Stanów Zjednoczonych wydają oficjalne proklamacje na cześć „ojca amerykańskiej kawalerii”.

Donald Trump napisał we wstępie o generale Pułaskim, że USA dzisiaj upamiętnia polskiego imigranta, który swoim heroicznym udziałem w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomógł kształtować ich historię. Podkreślił jego żołnierską odwagę oraz zmysł dowódczy jako oficer wojskowy. Generał Pułaski jest znany na całym świecie za wspieranie oraz walkę o niepodległość i za wolność nie tylko swojej rodzimej Polski, lecz także USA.

Prezydent przypomniał pokrótce historię generała Pułaskiego, który walczył na początku o wolność swojego kraju z ówczesnym okupantem Polski, czyli Rosją. Po upadku konfederacji barskiej w 1772 roku został zmuszony do emigracji z powodu wyroku kary śmierci za próbę królobójstwa Augusta Stanisława Poniatowskiego. Na zaproszenie generała Lafayette’a przybył do Ameryki, by walczyć „za wolność naszą i Waszą” – był niejako prekursorem tej postawy.

Przybyłem tutaj , gdzie broniona jest wolność, aby jej służyć, i żyć albo umrzeć za nią – Donald Trump, cytując fragment listu Pułaskiego do generała Waszyngtona, podkreślił oddanie wszystkich tych, co miłują sobie wolność i szukają w sobie odwagi, by jej bronić. Generał Pułaski do szczętu poświęcił się w walce o wolność i niepodległość Stanów Zjednoczonych, przypłacając życiem w bitwie pod Savannah 9 października 1779 roku, podczas której został śmiertelnie ranny.

Generał Pułaski jest symbolem więzi między USA a Polską, ponieważ bronił tych samych, polsko-amerykańskich wartości: wolności, praworządności oraz suwerenności. Pomagaliśmy sobie nawzajem w najtrudniejszych czasach, od rewolucji amerykańskiej po wyzwolenie się Polski spod jarzma komunizmu. Dzisiaj silne stosunki pomiędzy oba krajami, które podwaliny dały takie niezwykłe osoby jak generał Pułaski, są ciągle umacniane w zakresie bezpieczeństwa czy gospodarki z korzyścią zarówno dla USA, jak i Polski – dodał pod koniec proklamacji Donald Trump.

W 2009 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyznał generałowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo USA. Wyłącznie osiem osób w historii Stanów Zjednoczonych otrzymało takie wyróżnienie.

Źródła: dzieje.pl, pl.wikipedia.org, whitehouse.gov

Fot.: Wikimedia Commons

Filip Wąsiewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*