Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła zagładę| Recenzja.

E. Hahn-Beer, Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Życie pisze przeróżne, często z pozoru absurdalne scenariusze. Czy Żydówka może zostać żoną członka partii nazistowskiej? Oczywiście, że tak. Potwierdzenie tej tezy znajdziemy we wspomnieniach Edith Hahn-Beer zawartych w książce „Żona Nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła zagładę”.

Edith Hahn-Beer była austriacką Żydówką. Mieszkała w Wiedniu, miała normalną rodzinę. Jej ojciec prowadził restaurację, a mama zajmował się domem. Jako pierwsza z kobiet w rodzinie studiowała na uniwersytecie. W jej życiu pojawiła się też pierwsza wielka miłość. Niestety sytuacja polityczna i okrucieństwo wojny zmieniły wszystko. Ze względu na swoje niearyjskie pochodzenie usunięto ją z uniwersytetu. Niedługo potem nakazano nosić przyszytą na ubraniu gwiazdę Dawida oraz wysłano na roboty przymusowe. Rozpadł się również jej związek. Nie mogąc znieść myśli o kolejnych prześladowaniach i dzięki pomocy życzliwych ludzi udało się jej zdobyć dokumenty dające nową aryjską tożsamość. Już nie jako Edith, a jako Christl Denner wyjechała do Deisenhofen w Niemczech. Podczas wizyty w Monachium poznała swojego przyszłego męża – Wernera Vettera. Mimo iż wiedziała, że jest członkiem NSDAP, umawiała się z nim. Ten z kolei, kiedy dowiedział się o żydowskim pochodzeniu swojej ukochanej nie odtrącił jej. Jej dotychczasowe oraz przyszłe losy były ciągłym zmaganiem z trudami codziennego życia w okresie wojny, z własnym strachem oraz nieustanną walką o przetrwanie. Po latach postanowiła we współpracy z powieściopisarką Susan Dworkin opowiedzieć o swoich losach.

Książka jest napisana prostym i przejrzystym językiem. Kierowana jest do wszystkich zainteresowanych. Bardzo ciekawym zabiegiem wynikającym ze współpracy z profesjonalną powieściopisarką było nadanie pracy fabularnego charakteru. Dzięki temu zagłębiając się w historię Edith czytelnik ma możliwość utożsamiać się z bohaterką. Tekst daje odbiorcy cały wachlarz doznań estetycznych i emocjonalnych. Wraz z kolejnymi stronicami możemy przeżywać momenty strachu, żalu, rozgoryczenia, poczucia straconych szans, ale też miłości, przyjaźni i życzliwości.

Oryginalnie książka została wydana w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych pod tytułem „The Nazi Officer’s Wife: How One Jewish Woman Survived the Holocaust”. Jej tłumaczenia dokonała Barbara Gadomska. Publikacja składa się z 14 rozdziałów opowiadając historię Edith od jej dzieciństwa do roku 1947. Dodatkowo pracę wzbogacają fotografie oraz ilustracje dokumentów. Całość stanowi spójny opis losów bohaterki.

Całościowo oceniam książkę jako bardzo dobrą. Jest ciekawa i wciągająca. Daje wiele do myślenia w kwestii wyborów moralnych i postaw ludzkich. Nadanie jej fabularnego charakteru czyni z niej lżejszą lekturę dla szerokiego grona odbiorców. Szczerze ją polecam.

Wydawnictwo: NAPOLEONV

Ocena recenzenta: 5/6

Grzegorz Gomułka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*