Katowice

10 grudnia 1956 roku Rada Państwa zezwoliła na przywrócenie historycznej nazwy Katowice

Tego dnia 1956 roku Rada Państwa zezwoliła na przywrócenie historycznej nazwy Katowice

7 marca 1953 roku (w dwa dni po śmierci Stalina) w Katowicach odbyło się posiedzenie KW PZPR oraz Wojewódzkiej RN. Jedną z uchwał, przesłaną do KC PZPR była prośba „w imieniu śląskich mas pracujących” o nadanie Katowicom nazwy Stalinogród („… dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i jego wiekopomnych zasług dla Polski …”). Pomimo, iż formalnie była to tzw. inicjatywa oddolna, najprawdopodobniej decyzja zapadła w Warszawie, a jej głównym pomysłodawcą był Bolesław Bierut.

Inicjatywę „mas pracujących” nieco zepsuły trzy licealistki, które za pomocą dziecięcej drukarenki drukowały ulotki nawołujące do sprzeciwu wobec zmiany nazwy miasta. Jednocześnie, na murach farbą i kredą pisały takie same hasła, posuwając się nawet nieco dalej: „Komuna to zaraza” czy „Śmierć komunie”.

Ich gra z milicją i funkcjonariuszami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego trwała kilka tygodni. Po aresztowaniu dziewczęta zostały poddane brutalnym przesłuchaniom. 8 czerwca 1953 roku sąd skazał Barbarę Galas (najstarszą z nich) na 4 lata więzienia za „sporządzenia i kolportaż ulotek o treści nawołującej do zbrodni i zawierających fałszywe wiadomości, mogące wyrządzić istotną szkodę interesom Państwa Polskiego”. Pozostałe dwie dziewczyny: Natalię Piekarska oraz Zofię Klimondę zostały skazane na pobyt w domu poprawczym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*