Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

17 sierpnia 1920 roku miała miejsce bitwa pod Zadwórzem

17 sierpnia 1920 roku miała miejsce bitwa pod Zadwórzem

Było to starcie w ramach wojny polsk-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa, pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego.

W pobliżu stacji kolejowej w Zadwórzu doszło do walki, gdzie przeważające siły bolszewickie raz po raz uderzały na Polaków. Oddział Zajączkowskiego dzielnie odpierał ataki i nawet kiedy brakło już amunicji nie poddali się, walcząc na kolby i bagnety.
Kapitan wieczorem rozkazał pozostałym przy życiu ok. 30 żołnierzom wycofywać się grupami do borszczowickiego lasu. Tam spadła na nich ostatnia bolszewicka nawała. Wściekli Rosjanie nie szczędzili nikogo, dobijając rannych kolbami i szablami.
W walce zginęło 318 polskich żołnierzy, kilku dostało się do niewoli. Kapitan Zajączkowski aby nie wpaść w ręce wroga wraz z kilkoma żołnierzami popełnił samobójstwo.

Obrona Zadwórza zaangażowała znaczne siły bolszewickie, co dało czas oddziałom polskim na umocnienie pozycji na przedpolu Lwowa. Ostatecznie Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował swą armię na północ w celu wsparcia wojsk rosyjskich w rejonie Wieprza i Warszawy.

Bitwa ta z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest polskimi Termopilami.

Zdjęcie: Stanisław Kaczor-Batowski „Bitwa pod Zadwórzem”

PartnerzyPrzewiń do góry