bitwa pod Obertynem

22 sierpnia 1531 roku miała miejsce bitwa pod Obertynem

Tego dnia 1531 roku miała miejsce bitwa pod Obertynem

Bitwa pod Obertynem to spektakularne zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem jednego z najlepszych hetmanów koronnych, Jana Amora Tarnowskiego. W bitwie tej niespełna 6 000 polskich żołnierzy pokonało 17 000 żołnierzy mołdawskich.

Hetman Tarnowski, mimo przewagi przeciwnika, postanowił wydać mu walną bitwę. Tabor polski zajął górujące nad polem bitwy wzgórze i tam się ufortyfikował.

Bitwa rozpoczęła się od ostrzału polskich pozycji. 50 dział bombardowało tabor i mimo wielu rannych, Tarnowski nie zdecydował się na atak. Jego celem było czekanie na błąd przeciwnika.

Na ten nie trzeba było długo czekać. Piotr Raresz, dowódca mołdawski, obawiając się, że Polacy wycofają się pod osłoną taboru, ruszył do frontalnego ataku. Na to czekał hetman. Polska jazda przybrała szyk szachownicy. Kiedy formacje atakowały, to w razie niepowodzenia mogły się wycofać, zanim nadjechała kolejna.

Na przedzie jechała polska ciężka jazda zwana kopijnikami, a za nimi lekkie hufce husarii. Takiej sile nie zdołali się oprzeć Mołdawianie i zaczęli się cofać. Kulminacyjnym punktem bitwy było zdobycie przez polską piechotę dział mołdawskich i skierowanie ich ognia na byłych właścicieli.

Ogień dział i naciskająca polska jazda spowodowały załamanie się lewego skrzydła. Hetman Tarnowski widząc co się dzieje, rzucił na centrum pozostający dotąd w odwodzie hufiec walny. W tym momencie główne siły mołdawskie uległy rozsypce.

Pościg trwał tylko do granicy. W tym czasie poległo ponad 7 746 Mołdawian, a Polaków 256. Starcie zakończyło spór o Pokucie, do którego prawo rościła sobie Mołdawia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*