25 czerwca 1862 roku rozpoczęła się seria sześciu najważniejszych potyczek stoczonych od 25 czerwca do 1 lipca, w czasie wojny secesyjnej (w okolicach Richmond w stanie Wirginia)

Seria sześciu najważniejszych potyczek stoczonych w czasie wojny secesyjnej – W jej wyniku armia Potomaku pod wodzą gen. Dyw. George’a McClellana została wyparta z półwyspu Wirginia przez gen. Roberta E. Lee. Błędnie jednak nazywa się owe bitwy Kampanią Siedmiodniową, tak naprawdę były kumulacją kampanii półwyspowej.
W marcu 1862 roku wojska pod dowództwem George’a McClellana zaczęła kampania na półwyspie Wirginii. Celem armii Północy było zdobycie stolicy Konfederacji – Richmond, co zakończyło by wojnę. Armia Potomaku zatrzymała się w Forrcie Monroe, skąd zaczęła swój marsz w kierunku stolicy. Po drodze nie obyło się bez kilku potyczek z wojskami generała Josepha Johnstona.
Pierwszą bitwą w tej kampanii była Bitwa pod Oak Grove, stoczona 25 czerwca. Jako pierwsze zaatakowały w niej wojska Unii, które zamierzały zdobyć Williamsburg Road, gdzie znajdowały się podciągnięte oddziały. Ze względu na bagnisty teren atak zakończył się klęską, wieczorem obydwie armie przerwały walkę. Bitwa pod Oak Grove była pierwszym starciem siedmiodniowej bitwy, które okazało się jednocześnie ostatnim ofensywnym działaniem wojsk Północy w trakcie trwania tej kampanii półwyspowej. Rankiem następnego dnia rozpoczął się atak wojsk konfederackich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*