Reza został koronowany na szacha Iran

25 kwietnia 1926 roku Reza został koronowany jako Reza Szah Pahlawi na szacha Iranu

Tego dnia 1926 roku Reza został koronowany jako Reza Szah Pahlawi na szacha Iranu

Reza Szah Pahlawi, urodzony 16 marca 1878 roku w Alaszt (ostan Mazandaran). W wieku 15 lat przyłączył się do perskiej Brygady Kozackiej, kilka lat później został jej dowódcą. Brygada Kozacka została stworzona z jednostek rozwiązanych po upadku rosyjskiego cara i pełniła funkcję gwardii królewskiej dynastii Kadżarów. Jej funkcje to przede wszystkim ochrona członków rodziny panującej oraz zagranicznych dyplomatów odwiedzających Iran.

21 lutego 1921 roku pod nazwiskiem Reza Chan Mirpandż wyprowadził ze stolicy około dwóch tysięcy żołnierzy brygady, których udało mu się podburzyć przeciwko rządowi. W tym samym dniu żołnierze wrócili do Teheranu i dokonali masowych aresztowań członków rządu. Do zamachu stanu przekonali Rezę Brytyjczycy, którzy chcieli w ten sposób umocnić swoje wpływy w Iranie.

W dwa miesiące później, znów zmieniając nazwisko, Reza Chan Sardar Sepah został wybrany ministrem wojny. Wkrótce potem do emigracji został zmuszony ostatni władca z dynastii Kadżarów, Ahmad Szah. W kilka lat po zamachu stanu Reza wycofał się całkowicie z polityki i wyjechał ze stolicy pod pretekstem kontemplacji. W czasie tej tzw. politycznej emerytury był on jednak wielokrotnie zachęcany przez swoich zwolenników do powrotu do polityki. Reza odmawiał do czasu, gdy ostatni władca z dynastii Kadżarów zadeklarował swój powrót do Iranu. Madżlis (zgromadzenie narodowe) ogłosiło, iż dynastia Kadżarów wymarła.

Za czasów rządów Rezy Szaha przeprowadzono szerokie reformy kraju. W 1926 roku wprowadzono obowiązkową służbę wojskową oraz ujednolicono podatki gruntowe. W rok później zorganizowano Bank Centralny i rozpoczęto budowę kolei transirańskiej. W tym samym roku wprowadzono również przepisy dotyczące ewidencji ludności.

W 1929 roku wprowadzono przymus noszenia odzieży zachodniej przez mężczyzn, zaś w osiem lat później – zakaz noszenia chust przez kobiety. W 1935 roku otwarto w stolicy kraju uniwersytet oraz dopuszczono do pracy w administracji publicznej kobiety. Pomimo, iż Reza Szah Pahlawi przeprowadził duże modernizacje zacofanego względem zachodu kraju w pamięci irańczyków pozostał jako władca który rządził przy pomocy terroru.

Z ciekawostek, warto nadmienić, iż Reza Szah Pahlawi został odznaczony polskim Orderem Orła Białego (1929), duńskim Orderem Słonia (1937), szwedzkim Królewskim Orderem Serafinów (1934) oraz francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej (1937).

Zdjęcie: Reza Szah Pahlawi.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons – public domain (Iran).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*