Tego dnia 1736 roku w Końskich urodził się Stanisław Małachowski herbu Nałęcz
Stanisław Małachowski herbu Nałęcz to jeden z najwybitniejszych polskich polityków okresu XVIII wieku. Za życia zasłynął z wielu zasług jako prezes Senatu Księstwa Warszawskiego, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego w 1809 roku, a także jako marszałek Sejmu Wielkiego.
Przeczytaj jeszcze: Geneza Konstytucji 3 Maja
Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski herbu Nałęcz urodził się w 1736 roku w Końskich koło Kielc. Od 1758 roku, gdy został posłem krakowskim na sejmie, piastował wiele stanowisk politycznych. Był posłem na sejmie konwokacyjnym w 1764 roku, podczas którego domagał się uściślenia władzy hetmańskiej oraz ograniczenia zasady liberum veto.
Również w 1764 roku podpisał elekcję króla Augusta Poniatowskiego. Jeszcze w tym samym roku został wybrany do Asesorii Koronnej. W 1774 roku, jako marszałek Trybunału Koronnego, został nazwany Arystdesem polskim.
Za swoje zasługi w 1782 roku został odznaczony dwukrotnie, Orderem Świętego Stanisława oraz Orderem Orła Białego. Wraz z Ignacym Potockim i Hugo Kołątajem należał do Stronnictwa Patriotycznego, oraz był sygnatariuszem Konstytucji 3 maja. W 1792 roku podczas wojny polsko-rosyjskiej sprzeciwił się decyzji króla o przyłączeniu się do konfederacji targowickiej.
Po II rozbiorze Polski, w czasie, gdy insurekcja kościuszkowska miała miejsce, sprzeciwił się jej. Powodem tego było przeświadczenie o zbytniej radykalizacji. Gdy ostatni rozbiór miał miejsce i państwo polskie zniknęło z mapy świata, Stanisław w 1796 roku powrócił w rodzinne strony.
W 1806 roku w rodzinnych włościach doczekał przybycia wojsk Napoleona. A już tego samego roku, w grudniu, został wezwany przez niego do Warszawy. 14 stycznia 1807 roku został nominowany na prezesa Komisji Rządzącej. Był to rząd tymczasowy księstwa Warszawskiego powołany przez Napoleona.
W październiku tego samego roku został mianowany na Prezesa Rady Ministrów księstwa Warszawskiego przez księcia Fryderyka Augusta III. Niestety, przez poróżnienie w księciem, krytykowanie Kodeksu Napoleona i głos o reaktywacji w Księstwie Konstytucji 3 maja, w grudniu zrezygnował ze stanowiska.
W 1808 roku objął honorowe stanowisko Prezesa Senatu i otworzył pierwszy sejm w historii Księstwa w marcu 1809 roku.
29 grudnia 1809 roku zmarł. Pochowano go w kościele św. Krzyża w Warszawie.
Obejrzyj jeszcze: Co w ustroju Polski zmieniała Konstytucja 3 Maja?