Kapitulacja Kamieńca Podolskiego

27 sierpnia 1672 roku miała miejsce kapitulacja Kamieńca Podolskiego

Tego dnia 1672 roku miała miejsce kapitulacja Kamieńca Podolskiego

Kapitulacja Kamieńca Podolskiego miejsce podczas wojny polsko-tureckiej 1672-1676. Oblężenie trwało od 18 sierpnia.

18 sierpnia pod twierdzą kamieniecką stanęła cała potęga turecka. Armia Mohameta IV liczyła ponad 100 000 żołnierzy, a twierdzy broniła tylko garstka żołnierzy i mieszczan. Trzy regimenty piechoty: komputowe Krasińskiego i Łączyńskiego (około 450) oraz prywatny regiment biskupa Trzebickiego (300).

Dodatkowo, było też 200 piechurów typu polskiego i jedna chorągiew jazdy. Było to zaniedbanie Sobieskiego, który był zajęty sprawą abdykacji króla, kiedy to malkontenci chcieli zmusić do tego kroku Michała Wiśniowieckiego.

Twierdza była świetnie usytuowana. Jednak obroną dowodził starosta generalny ziem podolskich, Mikołaj Potocki, który nie posiadał żadnego doświadczenia wojskowego. W dowództwie obrony odegrał sporą rolę rotmistrz Jerzy Wołodyjowski.

Turcy rozpoczęli ostrzał i budowę aproszy, dzięki którym zbliżali się do twierdzy. W nocy z 24 na 25 opuszczono Nowy Zamek, aby skrócić linie obrony. Niestety, to był błąd. Co wykorzystali Turcy.

27 sierpnia obrońcy przy braku wiary w zwycięstwo skapitulowali. Po kapitulacji doszło do wybuchu prochów na Starym Zamku.

Głównymi przyczynami upadku, był brak żołnierza, jak i nieudolne dowodzenia obroną twierdzy.

One Comment

  1. qwa, jak to burzy nasze wychowanie na Sienkiewiczu… wolę wieżyć Sienkiewiczowi!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*