3. Dzień Szabli w Warszawie

Szabla na stałe zapisała się w kulturze i historii Polski. Jest naszą bronią narodową. Na co dzień jednak nie mamy z nią styczności. Dzień Szabli to wyjątkowa okazja, by nie tylko przyjrzeć się szabli z bliska, ale także poczuć się jak prawdziwy ułan i spróbować swoich sił w szermierce. Będzie też można obejrzeć pokazy władania szablą i lancą z konia przygotowane przez kawalerzystów. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 11 września 2016 r. w godz. 14.00-18.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wstęp wolny.

Dzień szabli 2016_3Dzień Szabli zacznie się bardzo praktycznie. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo trzymać szablę i pozycję szermierczą, a także jak się w niej poruszać. Wstępne „szkolenie” dla przyszłych szermierzy przeprowadzą instruktorzy z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Zapraszamy osoby w każdym wieku. Klasyczna szermierka to pasjonująca sztuka walki rozwijająca nie tylko kondycję fizyczną, ale przede wszystkim taktyczne myślenie. Kto wie, może ktoś odkryje w sobie pasję szermierczą? – zachęca Jarosław Buć z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Ważnym i niezwykle widowiskowym punktem programu będzie pokaz Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego. – Prezentacje kawalerzystów są zawsze bardzo wyczekiwane przez uczestników Dnia Szabli. Zacznie się od obowiązkowej musztry,
a następnie kawalerzyści zaprezentują swoje niesamowite umiejętności władania szablą, będą ścinać łozy oraz arbuzy, a także pokażą, jak posługiwać się lancą z konia. Widok jest naprawdę spektakularny
– opowiada Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Dzień Szabli to także doskonała okazja dla premiery unikatowej na polskim rynku książki
pt. „Węgierskim ostrzem, polskim sercem”. Publikacja ta jest poświęcona legendarnemu Węgierskiemu Królewskiemu Instytutowi Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego. Miał on ogromny wpływ na sukcesy polskich szablistów, m.in. mistrza olimpijskiego – Jerzego Pawłowskiego. Podczas spotkania, autor książki – Norbert Máday opowie o fenomenie Instytutu i jego znaczeniu dla rozwoju szermierki.

Organizując Dzień Szabli chcemy także propagować wiedzę o stosunkach polsko-węgierskich, które nie ograniczają się tylko do wspólnych doświadczeń szermierczych. Dlatego też Ákos Engelmayer,
b. ambasador Węgier w Warszawie, oraz dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury
w Warszawie, opowiedzą o solidarnej postawie Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 r.
– podkreśla Aleksandra Karp.

Wspomnimy także osobę, która na stałe wpisała się w historię polskiej szermierki – Jerzego Pawłowskiego, mistrza Polski i świata w szabli. Opowiedzą o nim jego synowie, Michał i Piotr. Honorowymi gośćmi wydarzenia będą wnukowie Jánosa Keveya – przyjadą specjalnie z Węgier, aby opowiedzieć o swoim dziadku, który tak mocno wpłynął na rozwój polskiej szermierki zarówno przed II wojną światową, jak i po niej.

Spotkanie zamknie seria pokazów szermierczych w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Będzie można zobaczyć scenki historyczne, w których szabla będzie głównym bohaterem. Zostanie ona zaprezentowana w różnych kontekstach – jako skuteczna broń, symbol walki o wolność oraz dzieło sztuki.

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą przy współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzień Szabli jest współfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej pod patronatem Ambasady Węgier w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Dzień Szabli odbywa się w ramach Roku Węgierskiej Kultury w Polsce.

PROGRAM
Uwaga! Godziny mogą ulec zmianie
Godz. 14.00: uroczyste otwarcie
Godz. 14.15-15.30: otwarte warsztaty szermierki szablą
Godz. 15.30-16.00: wystawa obrazów Zalána Kertaia prezentująca sylwetki najważniejszych postaci związanych z legendarnym Instytutem im. Miklósa Toldiego
Godz. 16.00-16.30:
pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego
Godz. 16.30-17.00:
wykłady
Solidarność Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 roku – Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995 oraz dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Wspomnienie Jánosa Keveya – wnukowie słynnego węgierskiego fechmistrza będą wspominać swojego dziadka, autora sukcesów polskich szermierzy w latach 50. XX wieku.
Wspomnienie Jerzego Pawłowskiego – Michał i Piotr Pawłowscy opowiedzą o swoim ojcu, Jerzym Pawłowskim, szabliście wszech czasów, uczniu Jánosa Keveya wybitnego fechmistrza Instytutu im. Miklósa Toldiego.
Godz. 17.00-17.30: premiera książki szermierczej „Węgierskim sercem, polskim ostrzem”
Godz. 17.30-18.00: pokazy szermierki szablą
Godz. 14.00-18.00: dodatkowe atrakcje
● Stoiska z kuchnią węgierską, przy których będzie można skosztować oraz zakupić tradycyjne węgierskie produkty
● Stoiska z książkami o tematyce historycznej

Szczegółowe informacje: http://szermierkaszabla.pl/dzien-szabli-2016.html

***

Organizatorzy

Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą

Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą powstała w Polsce w 2012 r. Nauczamy szermierki wojskowej według metody Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego (1925 r.).
Ten prestiżowy, działający na początku XX wieku ośrodek zajmował się szkoleniem czołowych oficerów. Współtwórca Instytutu, László Borsody, nauczał szermierki będącej syntezą włoskiej szkoły specjalizującej się w pchnięciach oraz węgierskiej nastawionej na cięcia. Niektórzy wychowankowie Instytutu zajęli się szkoleniem sportowców. Wśród nich był mjr János Kevey, który trenował polską kadrę narodową. Wychował odnoszących wielkie sukcesy Jerzego Pawłowskiego i Wojciecha Zabłockiego.
Treningi Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą odbywają się w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Krakowie, a także w Londynie.

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. Charakter zbiorów oraz wyspecjalizowana kadra pracowników czynią z tej placówki także ważny ośrodek informacyjno-konsultacyjny. Do grona jego współpracowników należą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Muzeum utrzymuje kontakty z pokrewnymi placówkami w kraju i poza jego granicami m.in. za pośrednictwem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (IAMAM). Jest także członkiem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM działającego pod patronatem UNESCO.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*