3500-letni grobowiec zmienia nasze postrzeganie cywilizacji

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Grecji odkryto grobowiec, datowany na ok. 3, 5 tysiąca lat, zawierający mnóstwo przedmiotów i ozdób z miedzi. Konsekwencje tego odkrycia mogą zmienić aktualni obowiązujące postrzeganie korzeni cywilizacji świata zachodniego.

Grobowiec odnaleziony w Grecji, pierwotnie uważany za mykeński zawierał niemal kompletny szkielet wraz z bezcennym ładunkiem tzw. darów grobowych. W jego skład wchodziły setki przedmiotów codziennego użytku i ozdób wykonanych z miedzi, brązu oraz srebra, a także innych kosztownych materiałów między innymi bursztyny, drogocennych kamieni czy szczerego złota. Dodatkowo w skład artefaktów grobowych wchodzi również broń z brązu. Przegląd wszystkich przedmiotów odnalezionych na tym jednym stanowisku archeologiczny, daje bardzo szeroki ogląd cywilizacji, którą reprezentuje znalezisko. A szczęśliwie jego przynależność do kultury mykeńskiej została potwierdzona w badaniach historycznych i archeologicznych.

To bardzo szczęśliwy traf, gdyż o kulturze tej tak naprawdę posiadaliśmy jedynie bardzo fragmentaryczne informacji. Odnalezione skarby grobowe pozwolą nam na znaczne poszerzenie wiedzy na temat początków cywilizacji greckiej a ogólniej mówiąc całej cywilizacji zachodniej.

Źródło: smithsonianmag.com
Fot. Myrto Papadopoulos

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*