Stanisław Franciszek Sosabowski

8 maja 1892 roku urodził się Stanisław Franciszek Sosabowski

Tego dnia 1892 roku w Stanisławowie urodził się przyszły generał Stanisław Franciszek Sosabowski

Stanisław Franciszek Sosabowski, uczestnik I wojny światowej. Z powodu kontuzji kolana nie brał bezpośredniego udziału w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie polsko-ukraińskiej. Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 roku dowódca 21 Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” wchodzącego w skład 8 Dywizji Piechoty.

W kwietniu 1940 roku został pierwszym dowódcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w operacji Market Garden. Po II wojnie światowej zdemobilizowany, pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii i pracował jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wojskowym Wilhelma (Holandia), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych.

Zmarł 25 września 1967 roku w wieku 75 lat. W 1969 roku wciąż wierni swemu dowódcy spadochroniarze generała przywieźli jego prochy do Polski, gdzie spoczęły – zgodnie z jego wolą – na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*