2 lutego 1593 roku miała miejsce bitwa pod Piątkiem

Było to starcie podczas powstania Kosińskiego. Prywatnego zatargu, który przerodził się w powstanie kozackie.

Szlachcic Kosiński otrzymał w 1590 roku od sejmu dobra Rokitno i Olszanice. Jednak nie zdołał go zasiedlić i ziemie zagarnął Aleksander Wiśniowiecki a potem Janusz Ostrogski. Kosiński chcąc dochodzić swojej własności zebrał kozaków i ruszył na Ostrogskich.
Po zdobyciu kilku miast, powstanie zaczęło się wymykać z rąk Kosińskiego i ogarniać coraz to nowe tereny gdzie zniewoleni ludzie zaczęli powstawać przeciw swoim panom.

Rozpoczęto mediacje, które jednak nie przyniosły spodziewanych efektów i król Zygmunt III Waza ogłosił 16 stycznia 1593 roku uniwersał, zwołujący pospolite ruszenie szlachty województw: kijowskiego, bracławskiego i wołyńskiego.

Do rozprawy doszło podczas bitwy pod Piątkiem. Gdzie uderzeniem jazdy Ostrogskiego zakończono zmagania i pobito kozaków. Stracie zakończyło się rzezią. Z 5 tysięcy kozaków zginęło 2-3 tysiące.

10 lutego Kosiński i inni przywódcy kozaccy podpisali kapitulację. Sam Kosiński nie dotrzymam słowa i zbieg na Zaporoże, gdzie jeszcze próbował organizować bunt. Ostatecznie został pobity przez wojska Aleksandra Wiśniowieckiego podczas oblężenia Czerkas. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*