Bitwa pod Piątkiem

2 lutego 1593 roku miała miejsce bitwa pod Piątkiem

Tego dnia 1593 roku miała miejsce bitwa pod Piątkiem

Bitwa pod Piątkiem to starcie podczas powstania Kosińskiego, prywatnego zatargu, który przerodził się w powstanie kozackie. Szlachcic Kosiński otrzymał w 1590 roku od sejmu dobra Rokitno i Olszanice. Jednak nie zdołał go zasiedlić i ziemie zagarnął Aleksander Wiśniowiecki, a potem Janusz Ostrogski. Kosiński chcąc dochodzić swojej własności zebrał kozaków i ruszył na Ostrogskich.

Po zdobyciu kilku miast, powstanie zaczęło się wymykać z rąk Kosińskiego i ogarniać coraz to nowe tereny gdzie zniewoleni ludzie zaczęli powstawać przeciw swoim panom. Rozpoczęto mediacje, które jednak nie przyniosły spodziewanych efektów i król Zygmunt III Waza ogłosił 16 stycznia 1593 roku uniwersał, zwołujący pospolite ruszenie szlachty województw: kijowskiego, bracławskiego i wołyńskiego. Do rozprawy doszło podczas bitwy pod Piątkiem, gdzie uderzeniem jazdy Ostrogskiego zakończono zmagania i pobito kozaków.

Stracie zakończyło się rzezią. Z 5 000 kozaków zginęło 2-3 000. 10 lutego Kosiński i inni przywódcy kozaccy podpisali kapitulację. Sam Kosiński nie dotrzymam słowa i zbieg na Zaporoże, gdzie jeszcze próbował organizować bunt. Ostatecznie został pobity przez wojska Aleksandra Wiśniowieckiego podczas oblężenia Czerkas. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Zdj. Kadr z filmu „Ogniem i mieczem”

Comments are closed.