Akcja ratowania pomnika bitwy pod Hodowem

W związku z przyszłoroczną okrągłą rocznicą bitwy pod Hodowem 1694 roku Fundacja „Mosty” postanowiła przeprowadzić akcję ratowania niszczejącego pomnika bitwy, podczas której 400 husarzy i pancernych przez kilka godzin skutecznie broniło się przed 40 000 Tatarów. Prosimy o wsparcie.

W związku z akcją fundacja organizuje podróż prof. Janusza Smazy (z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) do Hodowa (na Ukrainie), który zrobi profesjonalny ogląd obiektu i sporządzi kosztorys potrzebnych prac. Na tej podstawie będzie można sporządzić wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie projektu renowacji tego pomnika.

Niszczejący pomnik bitwy pod Hodowem 1694

Okazuje się jednak, że nie tylko pomnik wymaga odnowienia. Kilka kilometrów od Hodowa znajdują się Pomorzany, gdzie znajduje się dzwonnica z dzwonem Jana III Sobieskiego, odlanym z dział tureckich zdobytych pod Chocimiem w 1673 roku. Sam dzwon jest w dobrym stanie, natomiast dzwonnicy grozi zawalenie (a jeśli ta runie, zniszczy się także dzwon).

Wstępne prace (podróż i sporządzenie fachowej dokumentacji architektonicznej) kosztować będą około 1500-2000 zł. Fundacja „Mosty” zwraca się z prośbą o finansowe wsparcie tego przedsięwzięcia. Dane do przelewu:

Fundacja MOSTY
ul. Napoleońska 20A
05-400 Otwock

PKO BP – 89102011270000130202152916
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
Przelew z dopiskiem – DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE (Pomorzany, Hodów)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*