Amerykański turysta zniszczył pompejską mozaikę

Amerykański turysta został zatrzymany w Pompejach po zniszczeniu zabytkowej mozaiki. Twierdził, że nie zrobił tego celowo. Chciał tylko zrobić dobre zdjęcie. Cała sytuacja miała miejsce tydzień temu w tzw. Domu Żeglarza. Nazywany jest on tak z powodu mozaiki przedstawiającej sześć łodzi.

Ten dwupiętrowy budynek został odkryty w 1871 roku i udostępniony turystom po gruntownej renowacji jesienią 2017.

Amerykanin poprzesuwał kafelki mozaiki. Zauważył to strażnik i zatrzymał mężczyznę. Turysta tłumaczył, że nie zrobił tego umyślnie, tylko przypadkowo, gdyż chciał zrobić dobre zdjęcie. Po przesłuchaniu został zwolniony. Tymczasem konserwatorzy mają wkrótce naprawić kawałki.

Władze stanowiska archeologicznego apelują, by turyści podczas zwiedzania wykazywali „zbiorową świadomość wspólnego dziedzictwa kulturowego”.

W samych Pompejach bardzo często dochodzi do podobnych incydentów oraz kradzieży. W 2014 roku turystka z Kanady oddała artefakt, który ukradła z pompejskiego amfiteatru 50 lat temu podczas miesiąca miodowego.

Pompeje to miasto znajdujące się w regionie Kampanii we Włoszech. Zostało zniszczone jeszcze w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia 79 roku.

Źródło: interia.pl

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*