Od zabezpieczenia masowych grobów rozpoczęły się prace mające na celu utworzenie Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Jeszcze w maju ma być ogłoszony przetarg na budowę budynku muzealnego.
Obóz zagłady w Sobiborze działał od 1942 roku do października 1943 roku. Według ustaleń Niemcy zamordowali w obozie 170 tysięcy Żydów z Polski i innych krajów w Europie. Wcześniejsze liczby wskazywały na 250 tysięcy ofiar.
Na terenie dawnego obozu w Sobiborze powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci. Obecnie na terenie dawnego obozu odbywają się prace zabezpieczające masowe mogiły ofiar nazistowskich prześladowań. Następnym krokiem ma być budowa budynku muzealnego upamiętniającego ofiary działania obozu w Sobiborze, ma tam się również znaleźć sala edukacyjna. Jeszcze w maju ma być ogłoszony przetarg.
Projekt utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze to inicjatywa podjęta przez Polskę, Holandię, Izrael i Słowację we wrześniu 2008 r. Kierunki oraz zadania dla poszczególnych etapów projektu wytycza Grupa Sterująca złożona z przedstawicieli państw-uczestników projektu. Koncepcja architektoniczno-artystyczna nowego miejsca pamięci została wyłoniona w 2013 r., w drodze międzynarodowego konkursu.
Jesienią 2014 roku podczas prac archeologicznych zostały odsłonięte fundamenty budynku, w którym funkcjonowały komory gazowe. Pozostałości te mają być – za pomocą przeszkleń – wyeksponowane w nowym Muzeum – Miejscu Pamięci.
14 października 1943 roku na terenie obozu zagłady „SS – Sonderkommando Sobibór” wybuchł zbrojny bunt, w którym zostało zabitych 11 esesmanów, kilku strażników narodowości ukraińskiej. Podczas walk zginęło około 80 więźniów, którzy stanęli do walki. Ponad 300 uciekło, ale Niemcy większość z nich sprawnie złapała i zamordowała z zimną krwią. Po powstaniu Niemcy zlikwidowali obóz. Baraki i budynki rozebrano, a na terenie obozu posadzono las.
Po wojnie o obozie w Sobiborze zapomniano. Pierwsze inicjatywy upamiętnienia tego miejsca kaźni podjęto na początku lat 60. ub. wieku; w 1965 r. odsłonięto tu pomnik, który w pierwszej połowie lat 80. został przebudowany.
Źródło: dzieje.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Błażej Filipiak