Antyczna nekropolia w ogrodzie XVII-wiecznego pałacu na wyspie Hvar

W ogrodzie XVII-wiecznego pałacu Radoševiciów na wyspie Hvar archeologowie odkryli nekropolię z przełomu IV-V wieku n.e. Odnaleziono w niej szczątki 32 osób, a także interesujące bogate wnętrze.

W związku z planowaną budową nowej czytelni miejskiej i biblioteki przeprowadzono na wyspie Hvar wykopaliska. Wykopaliska sfinansowała biblioteka i czytelnia miejska (Gradska knjižnica i čitaonica Hvar), natomiast badań podjęła się firma Kantharos. Archeologowie po 2 miesiącach prac archeologicznych w ogrodzie pałacu Radoševiciów odkryli nekropolię z przełomu IV-V wieku n.e. Na obszarze o powierzchni 65 m2 zlokalizowano 20 grobów ze szczątkami 32 osób. Specjaliści odkryli także wschodni fragment obwałowania z bramą miejską z końca V wieku.

Ekipa archeologów nazwała nekropolię najważniejszym i najbardziej wartościowym stanowiskiem z późnego antyku odkrytym na wyspie Hvar. Groby mają zróżnicowaną formę. Jedne z nich są skonstruowane w sposób bardzo prosty. Jednak odnaleźć można także murowane groby, które skrywają aż 12 szkieletów. Archeolodzy podkreślają, że nekropolia zaskakuje przede wszystkim swoim stanem, gdyż świetnie się zachowała.

Większość grobów posiada wyposażenie w postaci ceramicznych dzbanów czy też lamp oliwnych, szklanych butelek i naczyń oraz innych drobnych przedmiotów. Archeolodzy przeprowadzili wstępne badania, które pozwoliły na oszacowanie wieku nekropolii. Rzuciły też nowe światło na lokalną produkcję ceramiki pod koniec antyku oraz na powiązania handlowe w regionie.

Część grobów przecina obwałowanie. Bazując na analogiach ze zbadanymi wcześniej strukturami, archeolodzy przypuszczają, że pochodzi ono z końca V w. Ostateczną odpowiedź dadzą jednak pogłębione analizy i kontynuacja badań. Nie były to jedyne znaleziska. Tuż przed końcem wykopalisk w głębszych warstwach natrafiono na starszą ścianę. Archeolodzy przeprowadzili badania ceramiki (sigillaty afrykańskie) i datowali ją na ok. II wiek n.e.

W skład zespołu wchodzili Eduard Visković, Joško Barbarić, Marko Bibić i Jure Tudor, a także co interesujące przygotowująca film dokumentalny Tina Neuhauser Vitaljić. Konsultantami naukowymi projektu byli dr. Marine Ugarković i Josipe Baraka Perica. Możemy zatem spodziewać się zekranizowania badań.

Maciej Polak

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Fot: Jeden z pochówków.https://kantharoshvar.com/© Kantharos d.o.o

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*