Antymon winny upadku Cesarstwa Rzymskiego?

Czy przyczyną upadku starożytnego Rzymu mogła być wadliwa instalacja wodociągowa? Niewykluczone. Skąd te podejrzenia? Zespół archeologów w jednej z rur, znajdujących się w Pompejach, natrafił na liczne pokłady toksycznej substancji.

Zdaniem wielu historyków, jedną z przyczyn upadku Imperium Romanum mogła być wadliwa instalacja wodociągowa. Nie chodzi tu o to, że źle ją wykonano, tylko co zawierała w środku. Najnowsze odkrycia zdają się potwierdzać ową hipotezę. Badacze bowiem odnaleźli liczne pokłady toksycznej substancji – antymonu – w rurze wodociągowej, leżącej na terenie Pompejów. Antymon, dostarczany do organizmu wraz z wodą pitną, był niewątpliwie – jak donoszą eksperci w czasopiśmie „Toxicology Letters” – przyczyną złego stanu zdrowia mieszkańców, a idąc dalej mógł stać za upadkiem starożytnej cywilizacji. Jak to możliwe? Naukowcy dokładnie prześledzili, jak pierwiastek ów wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim podrażnia on cały przewód pokarmowy, powodując wymioty, biegunki, dalej uszkadza wątrobę i nerki, aż w końcu prowadzi do zatrzymania krążenia. A teraz wyobraźmy sobie, że w każdej rurze w dawnym Cesarstwie Rzymskim znajduje się wspomniana substancja. Zabójcza broń.

Dodatkowo, oprócz śladów antymonu, należy tutaj wspomnieć o równie szkodliwym wpływie ołowiu, z którego wspomniane rury były wykonywane. Zdawać by się mogło, że Rzymianie,
w przeciwieństwie do Greków, zapomnieli o trującym działaniu owego metalu ciężkiego, co jak się później okazało, miało dla nich zgubne skutki.

Jedno odkrycie nie wystarczy jednak do stworzenia, jakże ważnej dla historii, teorii. Zespół badaczy będzie musiał zbadać niemalże całą instalację wodociągową, aby potwierdzić swoją hipotezę. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Małgorzata Wołoch

Źródło: ibtimes.co.uk
Fot: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*