Apel o upamiętnienie Tadeusza Kościuszki

Litewski Sejm zaapelował do wszystkich instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych o upamiętnienie postaci Tadeusza Kościuszki.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie. Wniesiona została na wniosek Linasa Linkevicziusa – szefa litewskiego MSZ i posła na sejm. W tym roku przypadka dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Polski Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tego powodu planowane są różne wydarzenia upamiętniające ową postać. Patronat nad wydarzeniami objęło UNESCO.

Tadeusz Kościuszko (1746–1817) był polskim i amerykańskim generałem. Walczył o Niepodległość Stanów Zjednoczonych.  Po ogłoszeniu insurekcji w Krakowie został dyktatorem. W trakcie walk stosował nową taktykę bitewną. Przed powstaniem został Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej. Do Ameryki pojechał w roku 1776. Przybył do Paryża, gdzie współtworzył Legiony Polskie. W 1799 brał udział w zakładaniu w kraju Towarzystwa Republikanów Polskich. Tadeusz Kościuszko zmarł 15 października 1817 r. w Solurze.

Źródła: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*