Messerschmitt i szczątki pilota: niesamowite znalezisko 14-latka

Chłopiec znalazł niemiecki samolot z okresu II wojny światowej wraz ze szczątkami pilota. Czy znalezionym samolotem jest Messerschmitt, który miał się rozbić na farmie znalazców w 1944 roku?

14-latek, Dan17202838_1413046898739436_1336980258071346832_niel Krystiansen i jego ojciec Klaus, chodzili z wykrywaczem metalu po swojej farmie nieopodal Birkelse w północnej Danii. Chodziliśmy po tym terenie z wykrywaczem metalu – mówił Klaus Kristiansen w rozmowie z CNN. Miałem nadzieję, że może znajdziemy jakieś stare tabliczki czy cokolwiek innego, co Daniel mógłby pokazać w szkole. Zamiast tego znaleźli resztki samolotu i szczątki pilota.

Pożyczyli koparkę od sąsiada i zaczęli kopać na głębokości 8m. Zaczęliśmy kopać ostrożnie za pomocą koparki do kopania rowów. Z czasem odkrywaliśmy coraz więcej, aż w końcu naszym oczom ukazywały się szczątki samolotu. W środku maszyny znaleźliśmy również ubrania. Przeszukaliśmy kieszenie i natknęliśmy się na jakieś dokumenty i papiery (…).Oprócz dokumentów znaleźli także kapelusz, garnitur, portfel i trzy prezerwatywy. Na początku wykopaliśmy dużo błota z kawałkami metalu. Wtedy nagle natknąłem się na kości i szczątki ubrań – mówił Klaus Kristiansen. To było jak otwarcie historycznej książki.

Ojciec Klausa opowiadał mu kiedyś historię o tym, jakoby w listopadzie lub grudniu 1944 roku rozbił się u nich na polu niemiecki samolot. Niemieckie siły miały usunąć jego wrak. Byłem przekonany, że to tylko piekielnie dobra historia – mówi Duńczyk.Jedno ze znalezisk.

Wezwana policja przyjechała na miejsce i zabezpieczyła teren, amunicję i resztę materiałów. Uważają, że szczątki samolotu to niemiecki myśliwiec Messerschmitt. Ich koncepcja oraz legenda rodzinna pokrywają się ze sobą, również fakt o użyciu bojowym myśliwców w tym okresie. Jest więc wysoce prawdopodobne, że odkryty został ten właśnie myśliwiec, podstawowy samolot Luftwaffe.

Na miejsce odkrycia wezwani zostali także saperzy i przedstawiciele niemieckiej ambasady. Pilot, którego szczątki odnaleziono mógł pochodzić z niemieckiej bazy pilotów w Aalborg. Troben Sarauw, kurator Muzeum Historycznego w Północnej Jutlandii podał, że jego tożsamość jest znana i wkrótce zostanie podana do wiadomości publicznej.

Źródła: twitter.com, wmeritum.pl, wprost.pl, podroze.onet.pl, wiadomości.gazeta.pl, msn.com

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*