Archeolodzy odkopali pozostałości grecko-rzymskiej świątyni w Egipcie

Czwartego kwietnia bieżącego roku Egipski minister dziedzictwa narodowego poinformował o odkryciu ruin grecko-rzymskiej świątyni. Została ona odkopana przez archeologów prowadzących pracę wykopaliskowe na pustyni położonej na zachodzie Egiptu, pięćdziesiąt kilometrów od oazy Siwa. Znalezisko datowane jest na okres między II wiekiem p.n.e., a III wiekiem n. e.

Egipskie ministerstwo dziedzictwa narodowego poinformowało w dniu czwartym kwietnia bieżącego roku o odkryciu ruin grecko-rzymskiej świątyni na zachodzie kraju. Egipski minister dziedzictwa narodowego powiedział, że odkopane ruiny obejmują kamienne ściany ,główne wejście do budynku, prowadzące na dziedziniec, a także wejścia do poszczególnych pomieszczeń. Wykopaliska są prowadzone na pustyni znajdującej się w zachodniej części kraju, w odległości pięćdziesięciu kilometrów od oazy Siwa, oraz 320 kilometrów od Morza Śródziemnego. Świątynia jest datowana na okres między II w. p.n.e., a III w. n.e. W tym okresie Egipt znajdował się najpierw pod panowaniem greckiej dynastii Ptolemeuszy, a od roku 30 p.n.e. stał się prowincją rzymską.

Kierujący pracami wykopaliskowymi Abdel-Aziz al-Demiri powiedział, że na stanowisku znaleziono również wapienne rzeźby przedstawiające głowę człowieka oraz dwie lwie głowy, a także fragmenty ceramiki i monety.

Uczestniczący w wykopaliskach Dr El- Demery powiedział, że na ścianach świątyni można dostrzec grecko-rzymskie motywy. Na takim rodowód świątyni wskazują również kolumny, których głowice były ozdobione wolutą charakterystyczną dla stylu jońskiego.

Źródła: dailysabah.com, nytimes.com, washingtonpost.com, dailymail.co.uk

Fot.: AP Photo

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*