Decyzja w sprawie klauzuli tajności materiałów z zetki

Do 20 maja ministrowie koordynujący działania służb, w których archiwach pozostają materiały z tzw. zbioru zastrzeżonego, zetki, przedstawią opinię dotyczące ewentualnej klauzuli tajności wybranych dokumentów.

Odbyło się zebranie Kolegium IPN, na które przybyli szefowie służb i ministrowie nadzorujący służby specjalne z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy przeglądu materiałów z tak zwanej zetki, które znajdują się w tajnych archiwach IPN.

W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz, koordynator służb specjalnych – Mariusz Kamiński, szef ABW – Piotr Pogonowski czy przedstawiciel generała brygady – Andrzeja Kowalskiego. W trakcie spotkania omówiono realizację przeglądu byłego zbioru wyodrębnionego. Uznano, że do 20 maja 2017 r. ministrowie koordynujący działania służb, w których gestii pozostają materiały z b. zbioru wyodrębnionego, przedstawią rekomendację dotyczące ewentualnego nadania klauzuli tajności wybranym dokumentom – napisał IPN w komunikacie zamieszczonym wieczorem na swojej stronie internetowej.

IPN dał czas służbom do końca marca na zapoznanie się z materiałami i wygłoszenia swojej opinii. Jednakże tylko Straż Graniczna wywiązała się ze swojego zadania. Prace nie zostały zakończone przez Agencje Wywiadu, ABW, Służbe Kontrwywiadu Wojskowego i Służbe Wywiadu Wojskowego. W związku z ustawą o IPN z 2016 roku materiały z tzw. „zetki” zostaną ujawnione 16 czerwca 2017 roku.

W związku z nieukończeniem prac resorty, które cały czas prowadzą pracę mają czas do 15 czerwca aby wygłosić swoje zdanie. Po tym okresie część dokumentów zostanie objętych klauzulą tajności, a reszta zostanie jawna dla szerszego grona między innymi naukowców czy dziennikarzy.

Pomimo okresu trwającego do 15 czerwca szef MON – Antoni Macierewicz oraz koordynator służb specjalnych – Mariusz Kamiński ustlili, że skończą pracę nad dokumentami do końca marca 2017 roku, a następnie do 16 czerwca IPN wraz ze służbami mają czas na rozwiązanie ewentualnych kwestii spornych związanych z nadaniem klauzuli tajności.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*