Warsztaty i pokazy archeologiczne ukazujące różne aspekty życia codziennego okresu neolitu i pierwszej fazy epoki brązu, odbędą się w dniach 1-4 maja na terenie zrekonstruowanej, pradziejowej osady w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
„Odwiedzający nas goście będą mieli niepowtarzalną okazję poznać dawne techniki wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, w tym ceramiki, narzędzi krzemiennych oraz ozdób.
Ważnym elementem pokazów będzie przybliżenie zagadnień związanych z metalurgią miedzi, pradawnym rolnictwem i kuchnią sprzed tysięcy lat” – informuje Kamil Stelmasik z Działu Promocji, Współpracy i Projektów ostrowieckiego muzeum.
Zajęcia przygotowali i poprowadzą archeolodzy i pasjonaci tej dziedziny. W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć ekspozycję replik ceramiki wytwarzanej w pradziejach przez społeczności kultury przeworskiej, porozmawiać o archeologii, podjąć próbę wzniecenia ognia dawnymi technikami oraz postrzelać z łuku z okresu neolitu.
Na wszystkie atrakcje wstęp w dniach 1-4 maja jest wolny. Pokazy będą się odbywać w godzinach otwarcia placówki – od 11.00 do 19.00.
Na ostrowieckie muzeum składa się słynny kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, który jest jednym z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Do naszych czasów w dobrym stanie zachowały się szyby i hałdy górnicze, dzięki czemu można prześledzić niektóre pradziejowe techniki wydobywania krzemienia.
Z pozyskanych brył wytwarzano narzędzia, które archeolodzy znajdują nawet w promieniu 600 km od kopalni. Krzemionki uzyskały status Pomnika Historii z uwagi na wyjątkowe walory naukowe i przyrodnicze. Przy kompleksie w 1991 roku wzniesiono rekonstrukcje pradziejowej osady.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl