Archiwalia PSZ z terenów Palestyny przybyły do Polski

W dniu 5 października w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie odbyło się przekazanie unikatowych archiwów. Archiwalia są historyczną pamiątką po kwaterujących na terenie Palestyny żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych oraz działających tam polskich organizacjach społecznych, politycznych i religijnych.

Do tej pory zbiory znajdowały się na strychu Domu Pokoju na Górze Oliwnej oraz w magazynie biblioteki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie.

Przekazanie zbiorów stało się symbolicznym zwieńczeniem okresu rozproszenia polskich archiwów związanych z pobytem na Bliskim Wschodzie w czasie drugiej wojny światowej żołnierzy polskich.

Archiwa pochodzą z kilku źródeł, m.in. ze spuścizny archiwalnej Rektora Polskiej Wspólnoty Katolickiej w Ziemi Świętej ks. prałata Stefana Pietruszki-Jabłonowskiego (1898-1973); Delegatury Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Teheranie; Delegatury Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Jerozolimie; Polsko-Palestyńskiej Grupy Gospodarczej; Polskiej Agencji Telegraficznej w Jerozolimie; Komitetu Uchodźców Polskich w Jerozolimie; Domu Polskiego w Jerozolimie; Polskiego Czerwonego Krzyża. Oddział w Palestynie.

Podczas konferencji prasowej przekazano także do zbiorów Muzeum Historii Polski dwie kamienne płyty z polskich szkół w Jerozolimie – Polskiej Junackiej Szkoły Powszechnej w Nazarecie z 1943 r. i Szkół Podchorążych Centrum Wyszkolenia w Jerozolimie z 1944 r. Natomiast biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering odebrał starodruki i inkunabuły należące do diecezji włocławskiej, wywiezione z Polski we wrześniu 1939 r.

Źródło: spotkania-z-zabytkami.pl

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*