Artyści filmowi na barykadach – 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Filmoteka Narodowa przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem Artyści filmowi na barykadach, poświęcony ludziom filmu, którzy w trakcie Powstania dzielnie stawiali czoło okupantowi. Wielu z nich, tak jak np. Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Fijewski czy Helena Grossówna, stanęło do walki z bronią w ręku, inni wykorzystując swój talent wokalny i aktorski podnosili na duchu walczących na barykadach żołnierzy (Mieczysław Fogg, Mira Zimińska). W Powstaniu, zginęli artyści tacy jak: Józef Orwid, Ina Benita i Franciszek Brodniewicz. Pamiętać także należy o filmowych operatorach, którzy z narażeniem życia rejestrowali przebieg walk i których praca po dziś dzień stanowi najlepsze świadectwo tamtych dni.

Artyści na barykadach_plakat1 sierpnia w Iluzjonie rozpocznie się przegląd filmów o tematyce powstańczej. W programie znajdą się takie tytuły jak: oparty na prozie Mirona Białoszewskiego – „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Marii Zmarz – Koczanowicz, filmy Ewy i Czesława Petelskich: „Urodziny młodego warszawiaka” oraz „Kamienne niebo”, a także nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes film Andrzeja Wajdy – „Kanał”.

2 sierpnia o godzinie 19.45 zapraszamy na seans filmu opartego na wspomnieniach Władysława Szpilmana – „Robinson warszawski” – dzieło Jerzego Zarzyckiego o niezwykle skomplikowanych i dramatycznych losach, do którego pierwotny scenariusz napisali: Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski. Kiedy okazało się, że komisja kwalifikująca scenariusze uznała, iż tekst ten nie posiada „odpowiedniej wagi ideologicznej” i musi zostać przerobiony, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki. Dzieło Zarzyckiego poddawane było jeszcze wielokrotnym zmianom, stając się z biegiem czasu karykaturą pierwotnego projektu. Finalnie film ten pojawił się na ekranach kin w dwóch wersjach jako: „Robinson warszawski”, a następnie jako „Miasto nieujarzmione” – obraz znacznie bardziej upolityczniony i patetyczny. W Iluzjonie będziemy mieli okazję zobaczyć „Robinsona warszawskiego” w wersji już po licznych poprawkach, ale jeszcze w znacznym stopniu zbliżoną do założeń zawartych w pierwszej wersji filmu Zarzyckiego.

Przed projekcją, o godzinie 19.00, w rotundzie kina rozpocznie się wernisaż multimedialnej wystawy „Artyści na barykadach”. Gościem wieczoru będzie Stanisław Janicki, który przybliży publiczności kina Iluzjon losy poszczególnych artystów filmowych w momencie wybuchu Powstania. Wśród bohaterów wystawy znajdą się aktorzy – powstańcy tacy jak: żołnierz Armii Krajowej, łączniczka w Powstaniu Warszawskim – Irena Kwiatkowska ps. „Katarzyna”, wspomniana już Helena Grossówna, ps. „Bystra” – służąca podczas Powstania w stopniu porucznika i dowodząca oddziałem kobiecym sformowanym w ramach batalionu „Sokół”, czy też Andrzej Łapicki, który jako debiutujący podczas wojny artysta występował w podziemnych przedstawieniach teatralnych, był także aktorem Teatru Żołnierskiego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Wystawę będzie można oglądać w Iluzjonie do końca sierpnia.

26 sierpnia o godzinie 20.00, Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany pianista i kompozytor poruszający się w kręgach muzyki jazzowej, klasycznej i eksperymentalnej (laureat m. in. pierwszej nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie), wykona na żywo ilustrację muzyczną do specjalnie przygotowanych na tę okazję – fragmentów kronik z Powstania Warszawskiego zrealizowanych 70. lat temu przez polskich filmowców. Kilkudziesięciominutowy film ukazywać będzie Powstanie Warszawskie z perspektywy cywilnej Warszawy – kobiet, mężczyzn i dzieci angażujących się w organizację Powstania. Nasi widzowie będą mieli także możliwość ujrzenia jak wyglądało życie codzienne: społeczne i kulturalne w okupowanej Warszawie, a także prześledzenia zmieniającego się krajobrazu Stolicy w kolejnych dniach powstańczych walk.

Cykl Artyści na barykadach potrwa od 1 do 29 sierpnia.

Plan projekcji:

sala Stolica

1 VIII; godz. 17.45 Pamiętnik z Powstania Warszawskiego r. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2004 67’

2 VIII; godz. 17.30 63 dni r. Roman Wionczek, Polska 1969 55’

2 VIII; godz. 19.00 Wernisaż wystawy „Artyści na barykadach” z prelekcją Stanisława Janickiego

2 VIII; godz. 19.45 Robinson warszawski r. Jerzy Zarzycki, Polska 1949 86’

3 VIII; godz. 18.00 Kanał r. Andrzej Wajda, Polska 1956 96’

6 VIII; godz. 18.00 Kamienne niebo r. Ewa i Czesław Petelscy, Polska 1959 85’

7 VIII; godz. 20.30 Kanał r. Andrzej Wajda, Polska 1956 96’

9 VIII; godz. 18.00 Eroica r. Andrzej Munk, Polska 1957 83’

19 VIII; godz. 17.45 63 dni r. Roman Wionczek, Polska 1969 55’

23 VIII; godz. 15.30 Urodziny młodego warszawiaka r. Ewa i Czesław Petelscy, Polska 1980 100’

26 VIII; godz. 20.00 Fragmenty kronik z Powstania Warszawskiego

seans z muzyką na żywo w wykonaniu

Marcina Maseckiego + prelekcja Tadeusza Kondrackiego

29 VIII; godz. 18.00 Dzień czwarty r. Ludmiła Niedbalska, Polska 1984 77’

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Spot promujący wydarzenie do obejrzenia na kanale:

Bilety na seans – 10 -14 zł

Seans z muzyką na żywo – 17 zł

Na wystawę „Artyści na barykadach” wstęp wolny.

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; [email protected]

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail: [email protected]

Julia Radziszewska, tel.: 22 845 50 74 wew. 114; e-mail: [email protected]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*