Atak na… historię

Atak na… historię: klasztor Świętej Katarzyny to najstarszy spośród istniejących kościołów chrześcijańskich w Egipcie. Należy on do prawosławnych Greków i znajduje się w miejscowości w wąskiej dolinie Wadi al-Dajr w Egipcie u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj. Padł ofiarą ataku terrorystycznego.

Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszą kaplicę na tym terenie zbudowała cesarzowa Helena. Pozostałe budowle klasztorne razem z bazyliką powstały około 530 roku naszej ery z rozkazu cesarza Justyniana I. W VII wieku Synaj najechali Arabowie. W 625 roku klasztor wysłał delegacje do Medyny prosząc o pomoc Mahometa, który podpisał dokument zwany Testamentem Mahometa. Zapewniło to klasztorowi ochronę i zwolnienie z podatków. Na górze Synaj wśród budowli klasztornych wybudowano około 20 świątyń. Główną świątynią jest cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku 26 lutego jako pierwszy w historii zwierzchnik kościoła katolickiego klasztor odwiedził papież Jan Paweł II.

18 kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu poinformowało, że na terenie klasztoru doszło do ataku terrorystycznego. W zamachu zginął policjant, a czterech zostało rannych. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie za pośrednictwem propagandowej agencji prasowej Amak. Terroryści zbiegli z miejsca przestępstwa, ale podczas wzajemnych ostrzałów kilku z nich zostało rannych.

Źródła: ndie.pl, wiadomosci.onet.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Natalia Piechowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*