Geniusz Józefa Piłsudskiego, zmysł militarny gen. Tadeusza Rozwadowskiego, a może konflikt na szczycie armii czerwonej pomiędzy Michaiłem Tuchaczewskim, a Józefem Stalinem, który zablokował ofensywę na Warszawę z Galicji? Co tak naprawdę pozwoliło nam latem roku 1920 obronić niepodległość Polski i zatrzymać grożące Europie widmo bolszewizmu. Wybitni historycy, mało znane fakty i unikatowa oprawa dźwiękowa – to znajdą słuchacze w pierwszym w Polsce audiobooku historycznym poświęconym wojnie polsko-bolszewickiej „1920. Uratowana Europa”. Audiobook będzie publikowany od jutra na naszych łamach codziennie w 6 częściach.
Audiobooki i podcasty w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością, pozwalając na naukę, słuchanie książek czy ulubionych audycji w drodze do szkoły, czy pracy, na treningu czy podczas wykonywania zajęć domowych. Szacuje się, że u progu obecnej dekady większość treści w internecie będzie odbieranych jako audio. Dlaczego? Mamy mniej czasu nie tylko na czytanie, ale nawet na oglądanie filmów. Treści audio stają się najwygodniejszym sposobem na przyswajanie wiedzy, poznawanie świata, czy po prostu naukę. I to właśnie popularyzacja wiedzy, a przede wszystkim historii Polski stoi za produkcją tego wyjątkowego audiobooka.
– „1920.Uratowana Europa” to hołd, jaki składamy bohaterom niepodległości Polski w 100-lecie jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – mówią producenci słuchowiska z kooperatywy Radio Nauka. – Profesorowie historii, których fachowe komentarze stanowią ważną część słuchowiska, podkreślają zgodnie jeden fakt: gdyby Józefowi Piłsudskiemu nie udało się zatrzymać ofensywy armii czerwonej, łupem bolszewików nie padła by tylko Warszawa, ale także Budapeszt, Praga czy Berlin. Stąd tytuł naszej produkcji „1920. Uratowana Europa”.
W każdym z sześciu odcinków najbardziej znani polscy specjaliści od okresu międzywojennego m.in. prof. Janusz Odziemkowski, prof. Marek Kornat, prof. Andrzej Chwalba oraz dr Adam Buława komentują najważniejsze zagadnienia związane z wybuchem i przebiegiem wojny polsko bolszewickiej. W treści słuchowiska nie zabrakło rozliczenia się z największym mitem jaki przez lata był utrwalany w historiografii najpierw przez Rosję Sowiecką, a później naukowców w PRL, o tym jakoby Polska sprowokowała wojnę 1920 wyprawą na Kijów. Już w pierwszym odcinku dowiadujemy się o tajnym planie Szaposznikowa, w którym odzyskująca niepodległość Polska miała mieć granice nie większe niż carskiej kongresówki. W słuchowisku przedstawiony został szczegółowo przebieg działań zbrojnych, niezwykła rola polskiego wywiadu, a także ważny fragment historii relacji polsko-ukraińskich czyli sojusz Józefa Piłsudskiego z atamanem Semenem Petlurą. Co ciekawe dużo miejsca poświęcono także polskim komunistom, Julianowi Marchlewskiemu, czy Feliksowi Dzierżyńskiemu, którzy działając na zlecenie Włodzimierza Lenina i Lwa Trockiego mieli na celu instalację nad Wisłą Polskiej Republiki Rad. Dla fanów historii militarnej szczególnie ciekawy może być odcinek, w którym szczegółowo omówiona zostaje bitwa decydująca o przebiegu wojny, a jak się okazuje nie była nią bitwa warszawska. Audiobook nie pomija także istotnych wątków związanych ze zbrodniczą działalnością NKWD i armii czerwonej na polskich ziemiach, mordowaniu jeńców i duchownych, czy rabunkach dóbr kultury. Poruszona zostaje w nim także kwestia prawdy historycznej o wojnie, która do dziś dzieli historyków z Polski i Rosji. Audiobook historyczny „1920. Uratowana Europa”.