Odtworzono i wydrukowano w 3D szkielet pierwszego króla Danii, Gorma Starego

Gorm Stary to pierwsza osoba, która ogłosiła się królem Danii, a także jako pierwsza osoba użyła nazwy Dania określając kraj którym rządził przez dziesięciolecia aż do śmierci w 958 roku.

Mimo tego, że kości są uszkodzone, a części szkieletu brakuje, to posiadanie części jednego z największych królów Danii jest wyjątkowym przeżyciem – powiedział archeolog Adam Bak, kurator Kongernes Jelling z Muzeum Narodowego w Danii. Część kości została zrekonstruowane, a brakujące elementy zostały wydrukowane drukarką 3D, aby uzupełnić szkielet wielkiego króla Danii. Naukowcy wykorzystali tomografię komputerową kości, które zostały ponownie pochowane pod kościołem w Jelling, aby zrekonstruować je za pomocą drukarki 3D. Szkielet, który leży tyle lat pod ziemią ulega deformacji, na przykład czaszka króla została spłaszczona. Po wydrukowaniu kości naukowcy będą mogli ponownie przeanalizować szkielet, aby doszukać się znaków choroby, które mogły trapić Gorma Starego.

Kości króla duńskiego odkryto w 1978 pod kościołem w Jelling, źródła pisane donosiły, że szkielet spoczywał pod innym kościołem także w Jelling. Archeolodzy zbadali kości, wykonali tomografię komputerową przed ponownym pochówkiem w 2000 roku. Wcześniejsze skany nie były na tyle dobre, aby mogły pomóc w badaniach, dlatego archeolodzy postanwili ponownie zbadać szkielet Gorma Starego.

Źródło: sciencenordic.com

Fot.: domena publiczna

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*