Baltic Underwater Eksplorers i tajemniczy wrak na dnie Bałtyku

Baltic Underwater Eksplorers to organizacja non – profit zrzeszająca nurków z wysp Alandzkich. Natknęli się oni ostatnio na nieznany z nazwy wrak długości 27 metrów, z zachowaną kotwicą, pełen zapieczętowanych butelek.

Prawdopodobnie pochodzi on z wieku XIX. Pewną pomocą przy identyfikacji jednostki może być rzeźba dziobowa, która nie uległa zupełnemu zniszczeniu. Również zawartość butelek, która zostanie poddana szczegółowej analizie jest w tym przypadku istotną wskazówką. Nurkowie planują badanie znaleziska metodami jak najmniej inwazyjnymi, co umożliwić ma zebranie jak największej ilości danych.

Najlepszym komentarzem do całego wydarzenia są słowa Magnusa Melina, członka grupy szczęśliwych eksploratorów: „To dosyć unikalna sytuacja. Rzadko zdarza się odnaleźć – na relatywnie niewielkiej głębokości – wrak w tak dobrym stanie, z nietkniętym ładunkiem. Oczywiście teraz najwięcej emocji budzą butelki i ich zawartość, jednak cały wrak jest godzien uwagi. To mała, świetnie zachowana jednostka, ozdobiona niezwykłą figurą na dziobie. Jeżeli o mnie chodzi to właśnie sam statek i jego historia są najbardziej intrygującą częścią tego odkrycia”. Miejmy nadzieję, że dzięki wysiłkowi specjalistów historia ta zostanie wyjaśniona do końca.

Źródło: divers24.pl
Zdj. Jerry Wilhelmsson – Baltic Underwater Explorers

Szymon Kwiecień

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*