Przekazanie spuścizny Elżbiety Czyżewskiej do zasobu archiwów państwowych

Uroczystość przekazania spuścizny Elżbiety Czyżewskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do zasobu archiwów państwowych – poniedziałek, 2 czerwca, godz. 13.00, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa, ul. Rakowiecka 2D

Ponad 500 zdjęć i 500 stron listów, notatek, plakatów i wycinków prasowych, zachowanych w spuściźnie Elżbiety Czyżewskiej, zostanie przekazanych do zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pośród dokumentów znajdują się fotosy z polskich filmów z udziałem aktorki, od pierwszej poważnej roli filmowej w „Mężu swojej żony” z 1960 r. oraz fotografie rodzinne między innym z amerykańskim dziennikarzem i historykiem, laureatem Nagrody Pulitzera Davidem Halberstamem z okresu ich małżeństwa (1965-1977).

Zachowały się także dokumenty urzędowe: nadanie amerykańskiego obywatelstwa w 1973 r., umowa na realizację filmu „Wszystko na sprzedaż” z 26 stycznia 1968 r. czy „pokwitowanie za przedmioty zdeponowane w wywozie”, wydane 13 kwietnia 1968 r. przez Urząd Celny Port Lotniczy w Warszawie na: obrazek, dzbanek, popielniczkę i puderniczkę.

Pośród korespondencji, która zachowała się w niewielkiej ilości, są listy z lat 1963–1996 od znaczących postaci kultury polskiej i amerykańskiej m.in. Leopolda Tyrmanda, Daniela Passenta, Franka Langella, Tuppera Saussy’ego, Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.

Aktorka zachowała także swoje notatki do ról. W zbiorze znajdują się również plakaty i programy do sztuk teatralnych, w których występowała Elżbieta Czyżewska, wycinki prasowe z polskich i amerykańskich gazet zawierające recenzje filmów z jej udziałem oraz omówienia polskich przedstawień w Ameryce.

 

Udział w uroczystości jest za zaproszeniami. Redakcje prosimy o zgłaszanie udziału do 2 czerwca do godz. 12.00 na adres: [email protected]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*