Berlin dwóch totalitaryzmów – kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Walczące” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Walczące” już w środę, 26. listopada o godz. 18.00 w Auli Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem porozmawiamy o Berlinie, który stał się areną dwóch totalitaryzmów, a w 1953 roku doszło w nim do trwającego kilka dni powstania, zakończonego wyzwoleniem miasta.

Berlin w zamierzeniu nazistów miał stać się przyszłą stolicą świata. Jednakże po alianckich bombardowaniach, a także po zdobyciu go przez Armię Czerwoną stał się miastem dosłownie zrównanym z ziemią. Następnie znalazł się dosłownie w centrum zimnowojennej rywalizacji. Żywioł nazistowski ustąpił miejsca komunizmowi, z którym musieli mierzyć się przywódcy zachodniego bloku. W 1953 r. niegdysiejsza stolica Hitlera stała się miejscem wymierzonego w komunizm powstania, które mimo tego, iż zakończyło się klęską, stanowiło inspirację dla Polaków i Czechów buntujących się 3 lata później.

O upadku wielkiej stolicy, okrucieństwach zdobywających ją Rosjan, dwóch totalitaryzmach i robotniczej rewolcie z 1953 roku opowiedzą: profesor Włodzimierz Borodziej, profesor Andrzej Leder, oraz dr Magdalena Saryusz-Wolska, która przyjedzie do Polski specjalnie na nasze zaproszenie.

Dlaczego zajmujemy się miastami? Bo podobnie jak Benjamin Barber, autor książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, uważamy, że miasta są sercem świata; a z ostatniego raportu ONZ wynika, że ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach. Miasta są szczególnymi punktami przestrzeni, wokół których krystalizuje się życie. Nie chcemy rozmawiać o technikach walk ulicznych, ale przyjrzeć się miastom, które w różny sposób doświadczyły traumy wojny, widma zagłady, czy powstania.  Wybraliśmy 4 metropolie – Warszawę, Paryż, Berlin i Nowy Jork. Spotkanie poświęcone Warszawie zainaugurowało nasz cykl. W środę, w audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, porozmawiamy o Berlinie.

Dyskusji będzie można wysłuchać na antenie Programu II w sobotnich „Przestrzeniach kultury”. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*