„Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” – otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” – Świdnik, 21 maja 2018

Na Lubelszczyźnie jako pierwszy na „Biało-czerwonym szlaku. Moja Niepodległa” znalazł się Świdnik

Rok temu, 25 maja 2017, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytamy w niej: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyraża także nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.”

Instytut Pamięci Narodowej pragnąc jak najszerzej propagować radosną rocznicę odrodzenia Polski oraz ideały wolności i solidarności, którymi kierowali się Ojcowie Niepodległości, przygotował specjalną wystawę, która została wyprodukowana w 11 egzemplarzach, po jednym dla każdego z Oddziałów IPN.. W poniedziałek, 21 maja w 11 miastach Polski nastąpiła uroczysta ich inauguracja. „Ojcowie Niepodległości” na Lubelszczyźnie zostali pokazani w Świdniku – przed kinem „Lot”.

Podczas wydarzenia, jako pierwszy, głos zabrał dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik. Przybliżył zebranym ideę „Biało-czerwonego szlaku” oraz prezentowaną wystawę. Po nim wypowiedział się rzecznik prasowy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Brzózka, który stwierdził, że choć mamy 6 Ojców Niepodległości, to bez wsparcia wielu osób, które wspierały ich działania nie udałoby się osiągnąć niepodległości. W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, zauważając, że wśród tych mas stojących za Ojcami Niepodległości byli również przodkowie zebranej młodzieży. Głos zabrał także Janusz Królik – przewodniczący Rady Miasta Świdnika. Na koniec wystąpił chór męski Arion, którego dyrygentem jest Magdalena Celińska.

Uczestnicy wydarzenia z zainteresowaniem przyglądali się wystawie, która ruszy również do innych miast naszego regionu. Niektórzy z młodzieży zdecydowali się nawet na zrobienie sobie selfie z Ojcami Niepodległości.

Wydarzenie poprowadziła Justyna Kowalczyk ze świdnickiej Strefy Historii.
***
Wystawa składa się z 10 trójściennych ekspozytorów. Ponad dwumetrowe plansze pokazują sylwetki polskich mężów stanu oraz ich biogramy w języku polskim i angielskim. Prezentujemy również kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski, kopie najważniejszych dokumentów, mapę ukazującą, jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Wystawę przygotował szczeciński oddział IPN.

Organizatorzy otwarcia wystawy w Świdniku:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Miasto Świdnik
Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
Wydarzenie objęte jest akcją #MojaNiepodległa

W załączeniu foto do wykorzystania po opisaniu Fot.: IPN Lublin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*