Blondynka

Blondynka. Już niedługo na ekranach nowy film o Marilyn Monroe |Trailer

Blondynka. Film o tym, jak trauma z dzieciństwa kształtuje dorosłego

Już na końcu września na ekranach pojawi się Blondynka, nowy film Netflixa o życiu Marilyn Monroe. O życiu dziewczyny, która stała się symbolem seksu i ikoną Hollywood. „Opowiada historię o tym, jak trauma z dzieciństwa kształtuje dorosłego”.

Nowy film, Blondynka, przedstawia życie Marilyn Monroe, aktorki, ikony i symbolu rewolucji seksualnej swojej epoki. Film, zacierając przy tym granice faktu i fikcji, ma ukazać jej prywatne życie, romanse, uzależnienia i inne problemy, z jakimi się zmagała. Powstał na podstawie książki z 2000 roku.

Swoją światową premierę będzie mieć 31 sierpnia na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Na platformie Netflix pojawi się 28 września.

Jest to jedyny film z 2022 roku, który otrzymał ocenę MPA NC-17. Oznacza to, że film jest przeznaczony tylko dla dorosłych i jest nieodpowiedni dla osób poniżej 17 lat.

Blonde z 2000 roku

Film powstał na podstawie książki o tym samym tytule. W 2000 roku amerykańska pisarka Joyce Carol Oates wydała książkę Blonde. Opisała w niej wewnętrzne przeżycia Marilyn Monroe. Autorka twierdzi, że powieść jest fikcją, której nie należy traktować jako biografii.

Sama autorka wydała swoją pierwszą książkę w latach 60. i od tamtej pory wydała blisko 60 pozycji. Jest finalistką nagrody Pulitzera (2001) i National Book Award (2000). Jej książka Blonde jest uważana za jej najlepsze dzieło.

Książka liczy 700 stron. W jednym z wywiadów, jej autorka powiedziała:

Chciałam, aby to była nowela, około 175 stron, a ostatnimi słowami byłoby „Marilyn Monroe”. Ale z biegiem czasu tak zagłębiłam się w jej świat, że nie na tym mogłam poprzestać. Ostatecznym rezultatem była ta książka. Pierwsza wersja robocza była pierwotnie dłuższa niż wersja, która została ostatecznie opublikowana.

Film Blondynka

Blondynka to amerykański biograficzny dramat psychologiczny. Napisał i wyreżyserował go Andrew Dominik. W rolę młodej Marilyn, czyli Normy Jeane Mortenson, wcieliła się Lily Fisher. Dorosłą Marilyn zagrała kubańska aktorka, Ana de Armas.

W rolach drugoplanowych w filmie występują również Adrien Brody, Bobby Cannavale, Xavier Samuel i Julianne Nicholson.

Co ciekawe, większość filmu nakręcono w czerni i bieli. Tylko fragmenty można zobaczyć w kolorze. Producentami filmu są Dede Gardner, Jeremy Kleine, Tracey Landon, Brad Pitt i Scott Robertson.

O czym jest film?

Proces powstawania filmu rozpoczął się w 2010 roku. Wtedy Dominik wypowiedział się na temat Marilyn i filmu:

Dlaczego Marilyn Monroe tak jest wielką kobiecą ikoną XX wieku? Dla mężczyzn jest obiektem pożądania seksualnego, który desperacko potrzebuje ratunku. Dla kobiet jest ucieleśnieniem wszystkich napotkanych niesprawiedliwości nad kobiecą siostrą Kopciuszkiem, skazaną na życie wśród popiołów […] Chcę opowiedzieć historię Normy Jean jako głównej postaci w bajce, osieroconego dziecka zagubionego w lasach Hollywood, pochłoniętego przez tę wielką ikonę XX wieku.

Według Dominika film jest bardziej przystępny, niż jego poprzednie projekty. Ujawnił, że jego scenariusz zawiera bardzo mało dialogów, ponieważ wolał uczynić go bardziej lawiną obrazów i wydarzeń. Ponadto:

Opowiada historię o tym, jak trauma z dzieciństwa kształtuje dorosłego, który jest rozdarty między publicznym i prywatnym ja. To w zasadzie historia każdego człowieka, ale używa pewnego poczucia skojarzenia, które mamy z czymś bardzo znajomym, tylko poprzez pojawienie się w mediach. Bierze wszystkie te rzeczy i wywraca ich znaczenia na lewą stronę, zgodnie z tym, jak się czuje, czyli w zasadzie tak jak żyjemy. Tak wszyscy działamy na świecie. Po prostu wydaje mi się, że jest to bardzo dźwięczne. Myślę, że projekt ma wiele naprawdę ekscytujących możliwości, jeśli chodzi o to, co można zrobić w kinie.

Czego można się spodziewać?

Film zmagał się z finansowaniem produkcji. W 2016 roku okazało się, że dystrybucją filmu zajmie się Netflix. Produkcja filmu rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku w Los Angeles. A zakończyła się w lipcu 2021 roku, po pandemii COVID-19. Na platformie będzie można go obejrzeć na koniec września. Autorka książki, na której został oparty film, powiedziała po obejrzeniu surowych scen:

Widziałam surową wersję adaptacji Andrew Dominicka i jest ona zaskakująca, genialna, bardzo niepokojąca i być może, co najbardziej zaskakujące, to całkowicie „feministyczna” interpretacja… nie jestem pewna, czy jakikolwiek męski reżyser kiedykolwiek osiągnął coś takiego.

Film ma pokazać problemy, z jakimi spotkała się gwiazda w swoim życiu– będąc jednocześnie Marilyn i Normą. Ma poruszyć emocje odbiorcy i wczuć się w tragedię tego, co przeżywała aktorka. Nie jest to film typowo biograficzny. Nie zachowano w nim chronologii, zacierają się fakty. Poniżej możesz zobaczyć zwiastun filmu.

Blondynka, oficjalny zwiastun Netflix

Źródła: netflix, collider, youtube

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*