Burzliwe lato | Recenzja

Burzliwe lato, Jeanne Bourin

W kontynuacji Sekretów kobiet złotnika – bestsellerowej powieści Jeanne Bourin ponownie przenosimy się do Francji Ludwika Świętego i rodziny Brunelów. 20 lat później dochodzi do głosu kolejne pokolenie – dorosłe już dzieci Szczepana i Matyldy oraz ich wnuki. Przeżyją iście Burzliwe Lato

Jeanne Bourin urodziła się w Paryżu w 1922 r., zmarła w Mesnil-le-Roi w 2003 r. Studiowała literaturę i historię na Sorbonie. Na polskim rynku największą sławę przyniosła jej powieść historyczna o rodzinie Brunelów, czyli Sekrety kobiet złotnika. Powieść ta została przetłumaczona na siedem języków, licznie nagradzana, a także zekranizowana jako serial telewizyjny (La Chambre des dames 1983). Po raz pierwszy wydana w 1979 r. we Francji, w końcu doczekała się w 2013 roku polskiego przekładu Anny Michalskiej. W 1981 r. ukazał się jej dalszy ciąg – Burzliwe Lato (Le Jeu de la tentation), a w 2014 r. w Polsce. Obie powieści ukazały się w wydawnictwie Noir sur Blanc

Akcja powieści obejmuje głównie letnie miesiące 1266 roku (w epilogu dwa miesiące 1271 r.). Długie panowanie Ludwika IX Świętego zmierza ku końcowi. Podobnie ma się z podstarzałym, załamanym po śmierci żony Szczepanem Brunelem – głową rodziny paryskich złotników. Dorosłe dzieci założyły własne rodziny. Najmłodsza córka – Marynia – przedwcześnie została wdową i samotnie prowadzi pracownię iluminatorską. Jej dziecko – 9 letnia Oda powoli odkrywa świat dorosłych. Te dwie postacie staną się głównymi bohaterkami powieści. Ich wzajemne relacje, perypetie, miłości dostarczą czytelnikowi nie lada emocji.

W powieści zaczynającej się w noc świętojańską poznamy całe mnóstwo nowych postaci. W dużej mierze ich zakazane miłości np. Agnieszki – córki Floriny, bohaterki Sekretów kobiet złotnika i Tomasza, najstarszego syna Bertranda Brunela, stanowią jedną z osi fabuły. Co charakteryzuje powieść to jej wielowątkowość i mnogość bohaterów. Mamy tu morderstwa, bandyckie intrygi i szantaże, tajemnice zamordowanego męża Maryni, dramaty rodzinne, a wszystko to na tle średniowiecznego Paryża i podmiejskich wsi.

W Burzliwym lecie mamy zdecydowanie więcej dramatycznych wydarzeń niż w pierwszej części, a autorka zręcznie żongluje napięciem. Gdy wydaje się, że już wszystko szczęśliwie się układa, świat Brunelów potrafi wywrócić do góry nogami. Do głosu dochodzą także postacie z ludu – rymarze, stajenni, kucharki czy czeladnicy – duża część powieści dzieje się przecież we wsi Gentilly. Nie braknie odrażających złoczyńców, którzy zaczynają szantażować Marynię.

Przeniesienie akcji z zatłoczonego Paryża na z pozoru sielankową wieś na pewno jest ciekawym urozmaiceniem. Choć i poznamy nowe miejsca Paryża: warsztat iluminatorski Maryni czy nieistniejący już Cmentarz Niewiniątek w paryskiej dzielnicy Hal, który w XII wieku stał się jedną z większych nekropolii w Paryżu. Cmentarz na którym kwitło życie, miejsce cieszące się popularnością wśród prostytutek, alfonsów, nielegalnych handlarzy, dom dla setek ludzi i miejsce ich interesów, stanie się azylem dla młodych uciekinierów.

Przenosząc się do Paryża Brunelów po raz kolejny Jeanne Bourin ukaże czytelnikom historię życia codziennego bogatego mieszczaństwa. Fakt, że głównymi bohaterkami są dwie niewiasty na pewno nie sprawi, że jest to lektura przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Bourin tworzy piękny fresk o średniowiecznej Francji, jej mieszkańcach i próbuje wejść w ich mentalność, tak już niepojętą w XXI wieku. I w ogromnej mierze jej się to udaje.

Ocena recenzenta: 6/6

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Dariusz Wierzański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*