Chiny: na dnie rzeki odnaleziono legendarny skarb

Chiny: na dnie rzeki Mínjiāng znaleziono ponad 10 tysięcy obiektów pochodzących sprzed 300 lat. Do tej pory uważano, że informacje o znajdującym się w tym miejscu skarbie są jedynie legendą.

Artefakty wykonane ze srebra i złota znaleziono w dopływie rzeki Jangcy, w prowincji Sichuan. Chińscy archeolodzy stwierdzili wstępnie, że znalezione przedmioty pochodzą z lat 1368-1644. O tym, że w tym miejscu rzeki mogą znajdować się skarby mówiły do tej pory jedynie legendy. Według miejscowych plotek, w tym miejscu przywódca chłopskiego powstania Zhang Xianzhong  zastał pokonany przez wojska dynastii Ming. Podczas starcia, do którego doszło w 1649 r. zatonęło 100 łodzi wyładowanych kosztownościami. Przywódca rebeliantów transportował na nich swój majątek, który teraz jest tak cennym znaleziskiem dla archeologów.

Do tej pory na dnie rzeki odkryto już złote, srebrne i brązowe monety, biżuterię, a także broń: noże, miecze i kopie. Wiele artefaktów zachowało się w bardzo dobrym stanie. Inskrypcje na srebrnych czy złotych naczyniach są możliwe do odczytania. Prace w tym miejscu trawą już od stycznia, planowo mają się zakończyć do końca kwietnia.

Źródło: rt.com, news.com.au, en.people.cn

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*