Czerwony cesarz okładka

Czerwony cesarz |Recenzja

Michael Sheridan, Czerwony cesarz. Xi Jinping i jego nowe Chiny

Chiny – kraj w dalekiej Azji, o którym ciągle wiemy zbyt mało. Tymczasem Chiny wyrastają na prawdziwą światową potęgę. Można je określić mianem największej fabryki świata. Chińskie produkty podbijają globalne rynki. Jednocześnie Chiny to bardzo stara cywilizacja, mająca swoją odrębność, którą tak trudno nam zrozumieć. Od kilkunastu lat tą potęgą włada jeden człowiek – Xi Jinping. Dlaczego właśnie on? W jaki sposób dotarł na sam szczyt? Jakie ma poglądy i jak w praktyce wyglądają jego rządy? Właśnie na takie pytania odpowiada książka Czerwony cesarz. Xi Jinping I jego nowe Chiny.

Michael Sheridan to wieloletni korespondent z Chin i Hongkongu. Pracował dla wielu znanych tytułów. Jest specjalistą od historii Chin i Hongkongu.

Należy odnotować, że na polskim rynku wydawniczym pojawiło się nowe wydawnictwo. Wydawnictwo Port jest imprintem wydawnictwa Marginesy. Ma skupić się na publikowaniu starannie dobranych tytułów z dziedzin historii, geopolityki i stosunków międzynarodowych.

Biografia Xi Jinpinga jest bardzo obiecującym początkiem. Miejmy nadzieję na dużo więcej podobnych tytułów. Jeśli chodzi o czysto techniczne sprawy, to książka w niczym się nie wyróżnia. Czuję lekki niedosyt, że nie dostała twardej oprawy.

O książce Czerwony cesarz

Książka jest w dużej mierze klasyczną biografią Xi. Autor opisuje jego życie od narodzin aż do czasów współczesnych. Pokazuje, w jaki sposób ten człowiek skupił w swoim ręku pełnię władzy. Po lekturze tej publikacji można z całą pewnością stwierdzić, że Xi to nowy Mao. Nie wiemy jeszcze, co to oznacza dla Chin i całego świata.

Władza w Chinach

Dobrze się stało, że na początku książki został zamieszczony krótki przewodnik po współczesnych Chinach. Krótkie biografie komunistycznych władców dają nam pewne rozeznanie w chińskiej elicie władzy. Reżim Xi opiera się na trzech filarach: partii, państwie i armii. Wszystkie one zostały również scharakteryzowane w kilku zdaniach. W

szystko to jest bardzo pomocne dla polskiego czytelnika. Nie oszukujmy się bowiem – o współczesnych Chinach wiemy bardzo mało. Chociaż otaczają nas powszechnie przedmioty made in China, to nie zastanawiamy się nad ich systemem politycznym czy gospodarczym.

Struktura książki

Książka rozpoczyna się 15 czerwca 1953 roku, w dniu narodzin Xi. Od kilku lat Chiny były państwem komunistycznym. Władzę sprawował Mao, który miał odcisnąć na Chinach niezwykle mocne piętno. Rodził się nowy system rządów. Dawni komunistyczni partyzanci powoli przeistaczali się w nowych władców Chin. Jednym z nich był ojciec Xi. W tym miejscu mała dygresja – cała rodzina Xi była zasłużona dla partii. Nie znaczy to jednak, że nie spotkały ją liczne prześladowania ze strony Mao.

W moim odczuciu autor bardzo dobrze opisał skomplikowany chiński system polityczny. Aby go zrozumieć, musimy porzucić nasze wyobrażenia na temat państwa, władzy i polityki. Podczas lektury nie mogłem się pozbyć wrażenia, że społeczeństwa długo rządzone przez cesarzy czy despotycznych władców mają inne wyobrażenie porządku społecznego niż demokracje. Lektura książki według mnie jest tego kolejnym przykładem.

Xi Jinping

Oczywiście jako recenzent nie będę w tym miejscu streszczał biografii Xi. Byłoby to bez sensu. Należy jednak zauważyć, że okazał się niezwykle zręcznym politykiem. Człowiekiem absolutnie lojalnym partii, kiedy było to konieczne. Krok po kroku budował swoją pozycję. Dawał się poznać jako zręczny i sprawny technokrata, który po prostu rozwiązuje problemy. Był zawsze dyspozycyjny. Zawsze gotowy do pracy. Gdy wspiął się na sam szczyt, krok po kroku skupił w swoim ręku pełnię władzy. Władzy, której – według autora – nie zamierza oddać.

Na czym polega fenomen jego postaci? Dlaczego nikt z partyjnych przywódców nie chce rzucić mu wyzwania? Czy Xi wypracował jakąś oryginalną myśl polityczną? Czym są dla niego Chiny i czym chce je uczynić? Czy naprawdę chce zmienić porządek świata?

Jak wygląda jego życie osobiste? Czy rzeczywiście jest tak nieskazitelnym partyjnym funkcjonariuszem, jak przedstawia go rządowa propaganda?

Podsumowanie

Nie sposób dziś przecenić roli i znaczenia Xi. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej wpływowych światowych przywódców. Choćby dlatego warto poznać go bliżej. Zdecydowanie polecam wszystkim lekturę Czerwonego cesarza. Michael Sheridan przekonująco kreśli biografię Xi Jinpinga i jego wizję nowych Chin. Naprawdę warto.


Wydawnictwo Port
Ocena recenzenta: 6/6
Wojciech Sobański


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Port. Tekst jest subiektywną oceną autora, redakcja nie identyfikuje się z opiniami w nim zawartymi.

Comments are closed.