Część Pałacu Habsburgów została zamknięta

O złym stanie Pałacu Habsburgów w Żywcu mówiono już od dawna. Odpadający gzyms nad wejściem do pałacu, to tylko jeden z problemów technicznych z jakim boryka się zabytkowy budynek. W związku z zaistniałą sytuacją część pałacu została wyłączona z użytkowania.

Jak poinformowała „Żywiecka Kronika Beskidzka” powodem zamknięcia Sali reprezentacyjnej, jest zły stan pałacowej instalacji elektrycznej. Starostwo Powiatowe w Żywcu, które jest właścicielem Pałacu Habsburgów, w październiku 2017 roku zleciło przegląd instalacji w całym obiekcie. Wyniki okazały się nienajlepsze. Instalacja ze względu na zniszczoną izolację wymaga wymiany.

Wstępne szacunki wykazały, że naprawa pałacowej elektryki będzie kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Eksperci uznali, że dalsze użytkowanie zużytej instalacji może doprowadzić do pożaru. W związku z tym władze samorządowe na szczeblu powiatowym podjęły decyzję o wyłączeniu z użytkowania zagrożonej pożarem części budynku. Na tą chwilę nie jest znany termin ponownego oddania do użytku zamkniętego fragmentu pałacu, w związku z brakiem decyzji o sfinansowaniu napraw.

Kilka lat temu na kompleksowy remont Pałacu Habsburgów wydano 14 milionów złotych. Najwyraźniej nikt nie pomyślał wtedy o wymianie instalacji elektrycznej. Co jest równie zastanawiające, już w tamtym roku pojawiały się informacje o odpadającym gzymsie. Obecnie miejsca, w których odpadał tynk zostały zamalowane, bez naprawy ubytków. Do dziś na parterowych oknach pałacu widnieją kartki o zagrażaniu z powodu spadającego tynku. Trwałość projektu, który otrzymał dofinansowanie na remont pałacu, kończy się w 2019 roku.

Pałac Habsburgów często nazywany jest nowym zamkiem. Powstał on w wyniku przebudowy barokowych oficyn otaczających Stary Zamek. Ostatni z rodu Wielopolskich, Adam, zamieszkujący oficyny sprzedał swe posiadłości w roku 1838 Karolowi Ludwikowi Habsburgowi. Natomiast syn Karola Ludwika, Albrecht Fryderyk, zlecił swojemu budowniczemu Carlowi Pietschce przebudowę barokowych, południowych oficyny na nowy pałac.

Źródła: zywiec.beskidy.news, żywiecinfo.pl

Kamil Janczarek

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*