Obudowa elbląskiej Starówki kusi również odbudowę zamku. Próba przywrócenia dawnego charakteru tego miasta ma tu także niebagatelne znaczenie. Prowadzone inwestycje odbudowany zarówno starówki jak i plany remontu zabytkowego muzeum, czy też modernizacja siedziby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu to tylko namiastka możliwości miasta, które zazdrości Gdańskowi jego walorów turystyczno-historycznych i robi wszystko by mu dorównać.
Wraz z odbudową zamku, która cieszy się ostatnio ogromną popularnością, pojawił by się nowy sposób popularyzacji wiedzy z dziedziny historii wojskowości oraz militarioznastwem.
Pomimo, że był to zamek zbudowany przez Krzyżaków, pokazuje on dawną architekturę militarną i jest elementem kultury materialnej, będąc zabytkiem z tamtych czasów. Wymieniony jest wśród innych okazałych polskich zamków na liście narodowych instytucji kultury. Gotycki zamek w Elblągu pochodzi z XIV wieku. W początkowym okresie pełnił siedzibę krajowego mistrza zakonu, a następnie komturów. To właśnie w jego murach 22 lipca 1410 roku miał miejsce hołd, który krzyżacy złożyli Władysławowi Jagielle. Pomimo tego wydarzenia, zamek wrócił ponownie w ręce Krzyżaków we wrześniu 1410 roku. Od 1440 roku w Elblągu uplasowała się działalność Związku Pruskiego. Zamek w pierwotnym stanie funkcjonował, aż do 1454 roku, kiedy to miało miejsce powstanie antykrzyżackie, w związku z którym w trosce o jego ponowne zrabowanie przez Krzyżaków, został zniszczony przez okolicznych mieszczan.
Źródło: fakty.elbląg.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Magdalena Majkowska