Czy elbląski zamek stanie się nową atrakcją turystyczną Polski?

Obudowa elbląskiej Starówki kusi również odbudowę zamku. Próba przywrócenia dawnego charakteru tego miasta ma tu także niebagatelne znaczenie. Prowadzone inwestycje odbudowany zarówno starówki jak i plany remontu zabytkowego muzeum, czy też modernizacja siedziby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu to tylko namiastka możliwości miasta, które zazdrości Gdańskowi jego walorów turystyczno-historycznych i robi wszystko by mu dorównać.

Wraz z odbudową zamku, która cieszy się ostatnio ogromną popularnością, pojawił by się nowy sposób popularyzacji wiedzy z dziedziny historii wojskowości oraz militarioznastwem.

Pomimo, że był to zamek zbudowany przez Krzyżaków, pokazuje on dawną architekturę militarną i jest elementem kultury materialnej, będąc zabytkiem z tamtych czasów.  Wymieniony jest wśród innych okazałych polskich zamków na liście narodowych instytucji kultury. Gotycki zamek w Elblągu pochodzi z XIV wieku. W początkowym okresie pełnił siedzibę krajowego mistrza zakonu, a  następnie komturów. To właśnie w jego murach 22 lipca 1410 roku miał miejsce hołd, który krzyżacy złożyli Władysławowi Jagielle. Pomimo tego wydarzenia, zamek wrócił ponownie w ręce Krzyżaków we wrześniu 1410 roku. Od 1440 roku w Elblągu uplasowała się działalność Związku Pruskiego. Zamek w pierwotnym stanie funkcjonował, aż do 1454 roku, kiedy to miało miejsce powstanie antykrzyżackie, w związku z którym w trosce o jego ponowne zrabowanie przez Krzyżaków, został zniszczony przez okolicznych mieszczan.

Źródło: fakty.elbląg.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*