W Egipcie odkryto mumię „ważnej osobistości” sprzed 3,5 tys. lat

W nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze 20 lat temu odnaleziono 2 grobowce, jednak zbadano je dopiero teraz. Według informacji przekazanych egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności w jednym z nich archeolodzy odkryli mumię, której wiek szacuje się na ok. 3,5 tys. lat i mogła należeć do jakiejś „ważnej osobistości”.

Egipscy archeolodzy odnaleźli mumię w jednym z 2 grobowców, które odkryła w latach 90. Frederica Kampp (niemiecka archeolog) w nekropolii Dra Abu el-Naga na zachodnim brzegu Nilu (w okolicy Świątyni Hatszepsut i Doliny Królów) – do tej pory nikt do nich nie zaglądał i ich nie zbadał. O wszystkim poinformował Chalid el-Anani (minister ds. starożytności): oprócz mumii natrafiono tam także na kilka przedmiotów, np. na drewniane maski pogrzebowe, naczynia czy drewniane posągi-prawdopodobnie pochodzą one z końca XVII bądź z początku XVIII dynastii.

Dla Egiptu ten rok jest niezwykły, jeśli chodzi o ważne odkrycia archeologiczne: np. w marcu w jednej z dzielnic nędzy w Kairze natknięto się na pochodzący z czasów antycznych pomnik, a w następnym miesiącu w Luksorze natknięto się na 8 mumii w jednej ze skrypt. Rząd Egiptu ma nadzieję, że dzięki tym odkryciom na nowo ożyje branża turystyczna w kraju.

Źródła: fakty.interia.pl, tvp.info, fakt.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Fot.: Stanowisko archeologiczne w Dra Abu el-Naga (2005) / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*