Czy wiesz, że kilku żołnierzy sowieckich dobrowolnie przeszło na stronę mudżahedinów?

Ostatniego dnia wojny sowiecko-afgańskiej, 15 lutego 1989 roku, radzieckie władze wojskowe nie mogły odnaleźć 333 swoich żołnierzy zaginionych w czasie walk. 44 ostatecznie zidentyfikowano-przeszli na stronę mudżahedinów, jedna czwarta z nich była muzułmanami.

Kilku z nich zmieniło strony dobrowolnie, pomimo ostrzeżeń oficerów że oddanie się ręcę wroga równa się zdradzie oraz okrutnym torturom ze strony mudżahedinów, co było w dużym stopniu prawdą.

Znamy kilka historii. Jeden z żołnierzy który został mudżahedinem, został ostatecznie wymieniony za jeńca z Armią Czerwoną. Po powrocie do kraju został skazany, choć nie walczył ze swoimi rodakami, na karę sześciu lat ciężkich robót.

Aleksiej Olenin, został porwany w czasie służby przez partyzantów. Bity, usiłował uciec lub popełnić samobójstwo. Ostatecznie wstąpił do oddziału mudżahedinów. Po kolejnych dwóch miesiącach przeszedł na islam, jak wspominał zrobił to dobrowolnie gdyż potrzebował wewnętrznej siły pochodzącej z wiary. Do oddziału dołączali kolejni rosyjscy żołnierze. Po wycofaniu się Rosjan wrócili z towarzyszami broni do afgańskich wiosek- tam dowódca oddziału kazał im znaleźć żonę. Olenin znalazł wybrankę. Jednak polityczne decyzje zmusiły go do powrotu do Rosji. W zmienionym kraju nie mógł się jednak odnaleźć, pojechał do Afganistanu, ożenił się, założył biznes, i w końcu w 2004 roku wrócił do Ojczyzny- ludzie z jego wsi uważali że Olenin był bardziej pracowity niż reszta mężczyzn, oraz co ich dziwiło nie nadużywał alkoholu.

Inna historią są losy Nikołaja Bystrowa. W 1983 roku dostał się do niewoli, próbował ucieczek, był bity. W końcu połączono go z innymi jeńcami, a jego przedstawiono Masudowi, najważniejszemu dowódcy mudżahedinów, który na powitanie podał mu rękę co było gestem szacunku. Zaczął być dobrze traktowany, a miejscowi opowiadali mu o swojej kulturze i regionie. Nikołaj zafascynowany nimi, zdecydował się przejść na islam. Po jakimś czasie Masud dał jeńcom wybór-wymiana jeńców z Rosjanami, albo ucieczka do Pakistanu. Bystrow postanowił zostać z mudżahedinami. Poszedł wraz z nimi w góry, gdzie dano mu karabiny i mianowano na ochroniarza Masuda. Zaskoczony obdarzony zaufaniem postanowił się odwdzięczyć i pozostał na stanowisku do 1995 roku. W międzyczasie się ożenił z miejscową dziewczyną. W końcu Masud kazał mu wracać do Rosji aby nie miał styczności z talibami.

Opartą na tych doświadczeniach historie opowiada film „Muzułmanin”.

W 2009 roku część eks-żołnierzy sowieckich, którzy pozostali w Afganistanie, nadal walczyli. Opowiadano o 8 żołnierzach, którzy przyłączyli się do talibów, walczącymi w górach Afganistanu z siłami NATO…

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*