Jej autorem jest hrabia Emmanuel de Las Cases, napoleoński polityk, który powrócił do Francji dopiero za Konsulatu, a od 1809r. pracował w rządzie Cesarstwa. W 1814r. ponownie udał się do Anglii, w czasie gdy Napoleon przebywał na Elbie. Powrócił w czasie „stu dni” i po bitwie pod Waterloo dalej trwał przy Cesarzu. Eskortował go od Paryża aż do Rochefort. Tam, wraz z innymi, wobec niemożliwości udania się do USA, przekonał go do oddania się w ręce „honorowego ludu angielskiego” i pod protekcję księcia regenta. Służył jako tłumacz w kontakcie z dowódcą HMS Bellerophon, a także podczas podróży Napoleona do Anglii i następnie w kierunku Świętej Heleny. Wraz z synem pozostawał jego osobistym sekretarzem, tworząc dziennik przeplatany refleksjami z rozmów z Cesarzem, jak również jego uwagami i wypowiedziami. W wyniku zatargu z sir Hudsonem Lowe musiał opuścić wyspę w listopadzie 1816r. Najpierw popłynął do Kraju Przylądkowego, a potem, wobec zakazu Ludwika XVIII na powrót do Francji, osiadł w Belgii. Powrócił do ojczyzny dopiero po śmierci Napoleona (1821r.).
Jego olbrzymie, 1200 stronnicowe dzieło jest połączeniem autobiografii samego wodza, jak również jego rozmyślań, ze zwykłymi notatkami dziennika. Wydany w czerwcu 1823r. po raz pierwszy : „Le Mémorial de Sainte Hélène, ou journal où se trouve consigné, jour par jour, tout ce qu’ a dit et fait Napoléon durant XVIII moi” od razu zyskał olbrzymią sławę,. Jego sukces zapewniła żądza wiedzy ludu francuskiego, który chciał wiedzieć, jak egzystował jego cesarz. Przez następne kilkadziesiąt lat „Memoriał” stał się prawdziwą Biblią dla niesłabnących i wciąż się rozrastających mas apolegotów Cesarza. Niezliczone wydania przyniosły Las Casesowi przede wszystkim pieniądze i ponadczasową sławę, a Napoleonowi możliwość stworzenia własnego, mitycznego wyobrażenia w oczach Europejczyków.
Przetłumaczony na nieomal wszystkie języki, wydany w prawie wszystkich krajach, „Memoriał” wydaje się być ikoną XIX wieku i przewodnikiem po epoce napoleońskiej.
► apologeta
osoba broniąca określonej idei, postawy itp.; apologetyk