Denar Chrobrego i inne przedmioty. Niesamowita kolekcja w Krakowie, która była na specjalnej liście Hitlera.

Carski urzędnik, Emeryk Hutten-Czapski, trudnił się numizmatyką. Znajomość siedmiu języków pomogła mu w zgromadzeniu najlepszej istniejącej kolekcji polskich monet, medali i banknotów.

Mężczyzna pochodził z Białorusi, jednak to w Krakowie w 1894 r. zakupił pałacyk przy ul. Piłsudskiego 12 i nakazał budowę pawilonu muzealnego dla liczącej 11 tys. egzemplarzy kolekcji. Niestety nie dożył otwarcia.

W kolekcji Czapskiego znajdują się m.in. pierwsza polska złota moneta – floren Łokietka, zwany także dukatem; jedyny zachowany denar Bolesława Chrobrego typu Gnezdvn Civitas oraz talar Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najdroższa obecnie moneta, która została sprzedana na aukcji w Stanach Zjednoczonych, a znajduje się w naszym zbiorze, kosztowała ponad 2 mln dolarów – powiedział Mateusz Woźniak, przedstawiciel Muzeum im. Emeryka Hutter-Czapskiego.

To jedyna polska kolekcja numizmatyczna tej rangi, która przetrwała II Wojnę Światową. Historycy podejrzewają, że była ona otoczona specjalną opieką, gdyż została wpisana na listę 512 najcenniejszych obiektów zabezpieczonych na terenie Generalnego Gubernatorstwa, czyli katalogu, który Hans Frank wręczył w 1941 r. Hitlerowi.

Monety najczęściej były wybijane na cześć władców, jednak w muzealnych eksponatach znaleźć możemy również podobiznę Żyda, syreny, centaura oraz smoka. Monety te to jedyne materialne źródło historyczne, które dowodzi ciągłości Państwa Polskiego i jest niepodważalnym świadectwem naszej przeszłości.

W Muzeum Czapskiego obecne są również mapy oraz księgozbiory. Pozostawiono również oryginalne wnętrze pałacu. Dzięki darczyńcom kolekcja powiększyła się z 11 do ponad 100 tysięcy monet i jest obowiązkową pozycją dla numizmatyków oraz ciekawą wystawą dla wszystkich.

Źródło: in-krakow.pl

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*