Kresy – za czym ta nostalgia?

 KRESY RZECZPOSPOLITEJ – nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI od 18 marca w salonach prasowych i kioskach.

Barwne dzieje wschodnich rubieży, okoliczności ich utraty i narodzin narodowej legendy.

Tutaj nabędziesz Pomocnik – Kresy Rzeczpospolitej

Autorzy Pomocnika, wśród których znajdują się historycy i dziennikarze POLITYKI ukazują panoramę świata kresowego: piękno przyrody, stosunki narodowościowe, życie codziennie w dworach i pałacach ziemiańskich, w środowisku osadników wojskowych, a także w kresowych metropoliach, jakimi były Lwów, Wilno i Mińsk. Poruszają także trudne tematy deportacji i przesiedleń w trakcie i po II wojnie światowej.

Z najnowszego Pomocnika dowiemy się także w jaki sposób mitologizujemy Kresy i jak spuścizna kresowa odcisnęła się w literaturze, malarstwie i filmie.

Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej; dla pozostałych to już składnik narodowego imaginarium . To zbiorowe wyobrażenie zasilają, ale i z niego czerpią, liczne wystawy, publikacje, filmy, strony internetowe, festiwale, obchody, rekonstrukcje historyczne, pomniki, tablice. Z tamtego świata przybywają nowi patroni ulic, mostów i szkół, tam niektóre nurty szukają kostiumu politycznego. Narracje historyków, publicystów i literatów mają różne tonacje: od wyobrażenia Kresów jako idyllicznej Arkadii po przedstawianie ich jako terenu polskiej kolonizacji. (…).

Za pretekst do opowiedzenia historii wschodnich ziem Rzeczpospolitej bierzemy 75 rocznicę mordu katyńskiego. Nie tylko w sferze symbolicznej można tę zbrodnię potraktować jak (odwołując się do literatury) kronikę zapowiedzianej śmierci – końca świata polskich Kresów.” (ze wstępu)

KRESY RZECZPOSPOLITEJ będą liczyć 180 stron. Atrakcją tego wydania jest album zdjęć kresowych oraz galeria sztuki kresowej. Ukaże się 18 marca w cenie 24,99 zł. Można je będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Okladka_Kresy

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*