Archeolodzy odkryli siedzibę pierwszych polskich władców

W Gnieźnie odkryte zostały fragmenty architektury przedromańskiej, które mogą być pozostałością po rezydencji polskich władców. Znalezisko to wkrótce zostanie zabezpieczone i zasypane ziemia.

W czasie badań prowadzonych przez archeologów, które odbywały się w sąsiedztwie kościoła pw. św. Jerzego odkryto fragment narożnika budowli przedromańskiej. Prawdopodobnie była to część palatium, która była siedziba władców.

Tego typu relikty są ogromną rzadkością w naszym kraju. Obecność takiej budowli na terenie Gniezna ”w pewien sposób nobilituje gnieźnieński gród” – mówił Tomasz Janiak z MPPP.

Według badaczy znalezisko to może być fragmentem przedromańskiego zespołu bramnego, który prowadził do wnętrza książęcego rodu i gdzie znajdowała się siedziba króla.

Kamienna brama to unikat w Polsce, a relikty takiego założenia fortyfikacyjnego dobrze widoczne są tylko na Wawelu.

Na terenie cesarstwa niemieckiego można odnaleźć analogie do takich rozwiązań fortyfikacyjnych. Reprezentacyjne bramy budowano tylko w najważniejszych siedzibach królów tamtego okresu. Jeżeli naprawdę była to brama, to jest niezbity dowód na znaczenie Gniezna. Skoro była reprezentacyjna brama, to musiała tez być właściwa rezydencja.

Archeolodzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Hałdy ziemi, które zalęgają przy pozostałościach dawnej rezydencji są sprawdzane dzięki pomocy detektorów.

Po zabezpieczeniu odsłoniętych reliktów specjalną folią wykopy te zostaną zasypane. Następnie zaczną się tam prace laboratoryjne i gabinetowe.

Źródło: tvn24.pl                                                                                                Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*