Drogocenny obraz odnaleziony w tapczanie

XVII-wieczny obraz niderlandzkiego malarza znalazł w tapczanie mieszkaniec Warszawy. Może być on wart nawet 100 tys. złotych.

Znalezione malowidło to Fantazja Architektoniczna Jana Baptysty Weenixa. Dzieło powstało około roku 1647 i ma wymiary 80 cm na 67 cm. Dzieło ukazuje wnętrze budynku, najprawdopodobniej świątyni. W centralnej części malowidła widać posąg rzymskiej bogini Diany. Ukazana budowla nie przypomina jednak antycznych, lecz współczesne artyście świątynie niderlandzkie. Znalezisko jest wyjątkowo cenne, gdyż obrazy pochodzące z epoki nowożytnej, nie pojawiają się zbyt często na polskich aukcjach.

Dzieło zostanie wystawione na sprzedaż 30 marca na Aukcji Sztuki Dawnej w Warszawie. Cena wywoławcza wyniesie 40 tys. złotych. Eksperci przypuszczają jednak, że podczas licytacji cena wzrośnie do około 100 tys.

Jan Weenix żył w latach 1642-1719. Początkowo mieszkał i tworzył w Utrechcie, później przeniósł się do Amsterdamu. Malował pejzaże, sceny rodzajowe, polujące psy, martwe natury, często w połączeniu z zwłokami zwierząt. Jego dzieła można oglądać między innymi w Londynie, Petersburgu, Paryżu czy Amsterdamie.

Źródło: dolnoslaskie.naszemiasto.pl, polsatnews.pl, wprost.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*