Odtworzenie przysięgi Kościuszki Kossaka

Odtworzenie przysięgi Kościuszki Kossaka: 2 dni temu, 24 marca minęła kolejna rocznica złożenia przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę w 1794 roku. Z tej okazji dokonano inscenizacji filmowej tego wydarzenia na podstawie obrazu Wojciecha Kossaka.

W wydarzeniu wzięło udział 50 aktorów i statystów, przygotowując się przez wiele godzin. Udział wzięli np. Tomasz Schimscheiner, który zagrał Kościuszkę oraz Andrzej Deskur. Trudno jest oddać ducha obrazu Kossaka. Ponadto epoka, którą rekonstruujemy nie jest zbyt popularna w Polsce. A przechodnie nie rozpoznają mundurów, którego wzór przez ponad 200 lat został zapomniany – powiedział Leszek Kalicki, który grał jednego z żołnierzy.

Owa inscenizacja będzie fragmentem nowego filmu historycznego Historia w żywych obrazach, który ma trwać 10 minut. W XIX wieku była tradycja żywych obrazów. W ten sposób ludzie uczestniczyli w wydarzeniach uwiecznianych na obrazach i przebrani w stroje z epoki. Dziś mamy podobnie, czego dowodem są grupy rekonstrukcyjne – powiedział reżyser filmu, Marek Brodzki. Film jest przygotowywany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Film dofinansowaniem wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*