Drogocenny skarb wikingów z Hiddensee

W 1873 roku rybacy na plaży niemieckiej przypadkowo natknęli się na cenne przedmioty. Znalezisko stanowiło 16 złotych przedmiotów. Dzięki nowoczesnym technikom możliwe stało się ich dokładne przebadanie.

Hiddensee to wyspa leżąca na Morzu Bałtyckim i należąca do Niemiec. Właśnie tam, w 1873 roku, po powodzi, która nawiedziła te tereny, rybacy odnaleźli 16 złotych przedmiotów z epoki Wikingów. Znalezisko z Hiddensee jest uważane za największy skarbiec biżuterii wikińskiej w Niemczech.

Przedmioty są datowane na X wiek i wiąże się je ze szlachtą południowej Skandynawii. Być może należały do duńskiej rodziny króla Haralda Sinozębnego. Odnaleziony skarb stanowią: broszka, obręcz na szyję i 14 wisiorków. Wykonano je z czystego złota, a łączna ich waga wynosi prawie 0,5 kilograma. Największe wisiorki są zrobione z plecionych opasek, inne to węzły koralikowe i ozdoby z granulacji (zmieszanie drobnych złotych elementów z węglem drzewnym w tyglu). Wisiorki mają kształt krzyża, który tworzy pusta rurka zakończona głową ptaka – sowy lub orła. Są to dekoracje typowe dla Wikingów, jednak mamy tu do czynienia z połączeniem motywów pogańskich i chrześcijańskich. Krzyże świadczą o znacznych wpływach chrześcijaństwa na życie religijne w X i XI wieku.

16 przedmiotów z Hiddensee można oglądać w Museum of Cultural w Stralsundzie, a ich repliki znajdują się na ekspozycji w Hiddensee Local History Museum.

Źródło: histecho.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*